A.Zaremba foto
Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Sestdiena, 2020. gada 25. janvāris
Sigurds, Zigurds
Ludza
Partly sunny
4°C
 
A A A

Veco ļaužu aprūpes māja “Raipole”

Raipole, Nirzas pagasts, Ludzas novads, LV-5736

Vadītāja Ina Fedorenko

Kontakttālrunis: 65729730

E-pasts: [email protected]

Veco ļaužu aprūpes māja „Raipole” ir aprūpes iestāde, kas nodrošina dzīvojamo platību, komunālos pakalpojumus, ēdināšanu un aprūpi gados veciem cilvēkiem un invalīdiem.
Veco ļaužu aprūpes māja „Raipole” tika izvietota 2000.gadā divstāvu ēkā, kura tika uzcelta 1940.gadā un kopš tā laika bija kalpojusi kā skola, bibliotēka, feldšerpunkts.
Aprūpes mājā pakalpojumu var nodrošināt 24 iemītniekiem (pašreiz – 20). Aprūpes mājas klientiem tiek nodrošinātas dzīvojamās istabiņas (tajās dzīvo pa 2-3 cilvēki), trīsreizēja ēdināšana,  aprūpe, mazgāšanās un pirts pakalpojumi, medicīniskā aprūpe uz vietas netiek nodrošināta, bet nepieciešamības gadījumā tiek izsaukts ģimenes ārsts vai mediķi no Ludzas. Pēc klientu vēlmes tiek pieaicināts vietējās draudzes mācītājs. Par klientiem, kas šeit dzīvo, rūpējas 6 darbinieki (vadītāja, pavāre un 4 aprūpētājas).
Vienas personas uzturēšanās izdevumi aprūpes mājā „Raipole” ir Ls 123,59.

 

Uzlaboti sadzīves apstākļi aprūpes mājā “Raipole”

2011. gadā noslēdzās Ludzas novada pašvaldības un  ES Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai projekts “Veco ļaužu aprūpes mājas “Raipole” darbības apstākļu uzlabošana un aprīkojuma iegāde” (Nr. 09-01-LL33-L413102-000003).

Pasākums: Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā”

Veco ļaužu aprūpes māja „Raipole” ir sociālās aprūpes iestāde, kas nodrošina dzīvojamo platību, komunālos pakalpojumus un aprūpi gados veciem cilvēkiem un invalīdiem.

Aprūpes mājas ēka tika uzcelta 1940. gadā un kopš tā laika bija kalpojusi kā skola, bibliotēka un feldšerpunkts. 2000. gadā šeit tika ierīkota veco ļaužu aprūpes māja „Raipole”. Aprūpes mājas funkcionēšanai Nirzas pagasta padome tolaik iegādājās mēbeles – galdiņus, krēslus un televizorus dažām istabiņām. Arī virtuvē tika uzstādīts aprīkojums: lietotas tērauda izlietnes, ledusskapis. Kopš tā laika nozīmīgi labiekārtošanas darbi  nav notikuši.

Pārņemot šo sociālās aprūpes iestādi, Ludzas novada pašvaldība uzreiz  uzsāka darbus, lai uzlabotu šeit dzīvojošo veco cilvēku uzturēšanās apstākļus. Pašreiz pašvaldība izmanto iespējas, ko piedāvā valsts un Eiropas Savienība. 2010.gadā, pateicoties Valsts mērķdotācijai, ēkai tika nomainīts jumts.

Šajā divu stāvu aprūpes mājā ir iespējams izvietot līdz 20 iemītniekiem (pašreiz – 15 vecumā no 60 līdz 96 gadiem). Vecajiem cilvēkiem tiek nodrošinātas dzīvojamās istabiņas (tajās dzīvo pa 2-3 cilvēki), nepieciešamības gadījumā tiek izsaukti ārsti no Ludzas un vietējās draudzes mācītājs. Par vecajiem ļaudīm, kas šeit dzīvo, rūpējas 6 cilvēki (vadītāja, pavāre un 4 darbinieki).

Ēdiens triju reižu ēdienreizēm tiek gatavots 1. stāva virtuvē un iemītnieki var paēst ēdamzālē, kas atrodas blakus virtuvei. Ēdamzāle ir vienīga telpa, kur līdz šim iemītnieki pavadīja laiku kopā, jo pārējās telpas tiek izmantotas kā dzīvojamās istabiņas, vannas istaba un tualetes.

Aprūpes mājas vadītājas pienākumu izpildītāja  Ž. Maklere stāsta: „Līdz 2009. gada septembrim aprūpes mājas 1. stāvā atradās pasta nodaļa. Kad tā tika apvienota ar Nirzas pasta nodaļu, atbrīvojās telpa 27,11 kv.m platībā, un radās iespēja izveidot atpūtas, saiešanas un viesu pieņemšanas istabu. Projekta ietvaros tika iegādātas mēbeles – dīvāns, atpūtas krēsli, galds un citi priekšmeti komforta radīšanai, jo istaba bija pilnīgi tukša. Mūsu iedzīvotājiem ir svarīga kopābūšana, kādi nelieli tematiski vakari, sarunas pie svētku galda padara dzīvi krāsaināku un piepildītāku.”

Tāpat arī ēdiena gatavošana uz malkas plīts palēnināja un sarežģīja pavāres darbu. Katru dienu viņai jāizkurina plīts, tā ilgāk uzsilst nekā elektriskā plīts, uz tās nav iespējams precīzi noregulēt karstumu. Virtuvē nebija tvaika nosūcēja, tāpēc viss mitrums no ēdienu pagatavošanas palika virtuvē. Produkti tika glabāti vecā ledusskapī. Projektā iegādātās virtuves iekārtas, profesionālā elektriskā plīts, ledusskapis, tērauda izlietnes trauku mazgāšanai un dezinficēšanai, tvaiku nosūcējs, kā atzīst iestādes pavāre, paaugstinās darba efektivitāti, mazinās fizisko darba slodzi, padarīs ēdienu gatavošanas procesu patīkamu un vieglāku.

Projekta kopējais finansējums – Ls 3727, 40, Ludzas novada pašvaldības līdzfinansējums – Ls 1417,05. Virtuves iekārtas piegādāja SIA ROSTUL, mēbeles –  SIA NV STILS.

 

coloring.cool