LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 22. jūnijs
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ludza
Intermittent clouds
29°C
 
A A A

Vēža profilakses projekts GISTAR tiks īstenots arī Ludzas novadā

zinatne8__2__pLudzas novada pašvaldība, Latvijas Universitāte un SIA „Ludzas medicīnas centrs” ir parakstījuši trīspusēju sadarbības līgumu, lai piedalītos pētījuma „Daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītas mirstības samazināšanai, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni” (jeb „GISTAR”) realizēšanā Ludzas novada pašvaldības teritorijā.

1YfLTŠis Latvijas Universitātes zinātnieku projekts vairākos Latvijas pierobežas novados nesīs trijkāršu labumu – pētniekiem ļaus pārliecināties par vēža agrīnās atklāšanas metožu efektivitāti, pašvaldībām – uzzināt daudz interesanta par savu iedzīvotāju paradumiem, bet vietējiem iedzīvotājiem – bez maksas pārbaudīt veselību. LU sadarbībā ar Starptautisko vēža pētniecības aģentūru, vairākiem Krievijas un Baltkrievijas pētniecības centriem jau ilgāku laiku strādā pie jauna gremošanas sistēmas ļaundabīgo audzēju novēršanas projekta „GISTAR”, kura laikā paredzēts aptaujāt un izmeklēt līdz pat 30 tūkstošiem iedzīvotāju Latvijā, Krievijā un Baltkrievijā. Pirms tam plānots pilotpētījums Latvijas un Baltkrievijas pierobežā, kurā piedalīsies ap 3000 dalībniekiem vecumā no 45 līdz 64 gadiem.

Nejauši izvēlētiem Ludzas novada iedzīvotājiem tiks nosūtīts uzaicinājums piedalīties pētījumā. Pēc tam sekos apjomīgas anketas aizpildīšana, kurā būs iekļauti jautājumi gan par uztura paradumiem, gan fiziskām aktivitātēm, gan iepriekšējo medicīnisko pieredzi, un elptesta veikšana. 65% nejauši atlasīti dalībnieki „Ludzas medicīnas centrā” bez maksas varēs veikt asins analīzi un slēpto asins piejaukuma noteikšanas testu fēcēs. Ja rezultāti būs pozitīvi, dalībniekiem (arī bez maksas) piedāvās padziļinātu kuņģa vai zarnu izmeklēšanu, bet tiem, kuriem slimība tiks atklāta pirmsvēža stadijā – arī ārstēšanu.

 Informāciju sagatavoja

Svetlana Rimša,

sabiedrisko attiecību speciāliste

coloring.cool