LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Sestdiena, 2021. gada 15. maijs
Sofija, Taiga, Airita, Arita
Ludza
Rain
16°C
 
A A A

Trīs dzīvespriecīgi topošie arhitekti apvienojušies, lai cīnītos par Ludzas novada attīstību

Radam novadam_logoKonkursā „Radām Novadam” piedalās 18 studentu komandas no 10 Latvijas augstskolām, pārstāvot 18 Latvijas novadus, un viens no šiem novadiem ir Ludza. To pārstāv trīs studenti no Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas, kuri ir apvienojušies vienā komandā „AAA” jeb „Āgenskalna Arhitektu Apvienība”, lai ar apņēmību, dzīvesprieku un neatlaidību cīnītos par labiem sasniegumiem konkursā, novada attīstību un turpmākām karjeras iespējām. Lai noskaidrotu ko vairāk par pašu komandu, tās mērķiem un motivāciju, uz sarunu aicināju komandas kapteini Ervīnu Gorelovu.

Kas jūs pamudināja piedalīties konkursā un kāds ir jūsu mērķis?

Mūsu savienības pārliecības kodolu veido trīs jauni vīri – visi šobrīd dzīvojam Rīgā, Āgenskalnā, studējam Arhitektūru RISEBA augstskolā, un mūs vieno viena banāla un šodienas pasaulē par nožēlu visai reti sastopama filosofiska nianse – dzīvesprieks. Uzreiz jāpiebilst, ka mēs nekādā ziņā nevēlamies apgalvot, ka esam pārāki pār citiem, nebūt nē. Vienkārši tā nu šobrīd ir sagadījies, ka mūsu ceļi ir krustojušies un ir izveidojies sinhrons rītdienas redzējums un ticība tam, ka mums ir ne vien kopīgi miglainie pleķi pasaules izzināšanas procesā, ko vēlamies izkliedēt, bet arī jau ir ko teikt, ko dot un virziens, kurā doties, arī sakrīt – ārā. Āra, jo, ja cilvēki ik pa laikam nepasper soli sāņus no savas iestaigātās takas, tad tie pārstāj daudzveidīgi un saturīgi komunicēt; savukārt, pārstājot komunicēt, jaunas idejas ne vien neizsplatās, bet arī nerodas.

Pavisam noteikti dzīvesprieku un līdzīgo skatījumu uz lietām un pasauli var uzskatīt par jūsu komandas stiprākajām pusēm. Vai vēlies vēl ar kaut ko papildināt?

Mēs esam dzīvi. Tas nozīmē, ka mēs laiku pa laikam arī kļūdamies, ko gan uztveram par vēl vienu pozitīvu komandas rakstura  iezīmi! Proti, teju ikkatrs ir dzirdējis banālo teicienu: „Kļūdās tikai tie, kas dara,” un arī mēs esam tendēti strādāt. Piemēram, izcilais Kanādas izcelsmes hokejists Veins Greckis (Wayne Douglas Gretzky) ir visu laiku rezultatīvākais hokejists, bet retais zina, ka viņa sasniegumu sarakstā ir arī tāds ieraksts kā visvairāk nerealizēto metienu. Tiesa, jāpiebilst, ka robeža starp kvalitāti un kvantitāti ir visai smalka, bet arī jāņem vērā, ka, atrodot īsto recepti, ikvienam ir iespēja kļūt par izcilu cilvēku un sava amata pratēju. Attieksme.

Vai augstskola jūs atbalsta un kaut kā motivē, piedaloties „Radām Novadam” konkursā?

Jā, RISEBA ir aktīva šajā ziņā! Esam vairākas reizes tikušies ar prorektoru studiju darbā Ilmāru Kreitusu, RISEBA Radošā biznesa inkubatora vadītāju Ivetu Cīruli un citiem ar augstskolu saistītiem cilvēkiem un pozitīvā gaisotnē pārrunājuši gan jau sasniegtos rezultātus, gan saņēmuši uzmundrinājumu un ieteikumus par vēl nepaveiktajiem un piņķerīgajiem darbiem. Atmosfēra ir ražīga. Tā teikt: „Būs aršana!”

Prieks dzirdēt par augstskolas iesaistīšanos un atbalstu. Saki, kāpēc tieši Ludzas novads? Ko jūs vēlaties no sevis dot tā attīstībai?

Te arī atklājas iemesls tam, kāpēc šobrīd domās atrodamies Ludzā. Tā, mūsuprāt, ir laba vieta, ar ko sākt: pirmkārt, tā ir senākā pilsēta Latvijā, kas savā ziņā to liek uztvert par nominālu Latvijas sākumu; otrkārt, tā ir vieta, kur notiek tagadnes mijiedarbe ar unikālo dabas un kultūras mantojumu, un treškārt – ir nepārprotami jūtama ludzāniešu kritiskā radošuma masa. Cilvēki vēlas gan vilkt baltus kreklus, gan nebaidās ņemt rokās lāpstu un strādāt. Paši vien esam savas laimes kalēji. Esam gatavi klausīties un arī dalīties.

Vai esat jau izlēmuši, kādā nozarē vēlaties veidot attīstību šim novadam?

Mēs sekojam trīs vadlīnījām, ar kurām plānojam strādāt projekta ietvaros. Pirmkārt, sistēmas „No idejas līdz realizācijai” pilnveidošana. Vēlamies saīsināt apgrūtinošo birokrātisko saiti, kas savieno cilvēku ar pārvaldi, un paātrināt tādu objektu un cilvēku ideju realizēšanu, kas sabiedrībai šķiet saistoši un veicina komunikāciju cilvēku starpā. Šī ideja nebūt nav pilotprojekts, un daudzi ir iemēģinājuši savas spējas tās realizācijā, taču mēs mācāmies no kļūdām un vēlamies piedāvāt savu, vairāk arhitektonisku risinājumu. Otrkārt, pilsētnieku un pilsētas viesu labsajūtas veicināšana. Vēlamies uzsvērt Ludzas nozīmi un unikalitāti kultūras un dabas resursu lauciņā. Redzam plašas iespējas tūrisma attīstībā un cilvēku labklājības veicināšanā. Treškārt, dizains. Ludzānieši jau izsenis ir pazīstami kā radoši cilvēki, tāpēc vēlamies līdzdarbotis un veicināt viņu darbu atpazīstamību ne vien reģionālajā, bet arī Latvijas un pat pasaules mērogā.

Šķiet, ka tiešām redzat skaidri vīziju, kuru vēlaties īstenot. Kas ir tas, kas jūs iedvesmo un motivē sasniegt labus rezultātus?

Tā ir atbildības sajūta un cieņa vienam pret otru. Katram no mums ir sava dzīve un arī lielāki vai mazāki ikdienas pienākumi, taču ideja pilnveidot Latvijas novadus un veicināt aktīvu jauniešu līdzdarbību mums šķiet sirdij tuva. „Radām Novadam” ir potenciāls ietekmēt Latvijas nākotni, mazinot vienaldzību un veicinot atbildības sajūtu cilvēku starpā.

Un kādai, jūsuprāt, ir jābūt komandai, lai uzvarētu šajā konkursā?

Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāmin divi, mūsuprāt, vitāli aspekti: pirmkārt, jasaprot, ka ir jāpriecājas par savu darbu. Labas lietas nekur nepazūd. Tās iet un nāk, taču nepazūd, tāpēc ir svarīgi saglabāt dzidru skatienu un apmierinātu prātu, lai darbi nes ne vien empīrisku labumu, bet arī enerģētiski saturīgu vēstījumu. Tātad – prieks. Otrkārt, cieņa. Katram ir savs viedoklis un savs strādāšanas stils. Ja tam nepretojas, rezultāti būs. Tieši tāpēc vēlamies uzsvērt ieguldījumu un ietekmi viens otra darbā ne vien komandas, bet visa projekta un ar to saistīto cilvēku un pašvaldību mērogā. Vispār gan baumo, ka uzvar stiprākais. Tā noteikti būs arī šajā konkursā. Bet pastāv reāls risks kļūt laimīgiem, arī neuzvarot. Reāls. Tikai tas primāri jau ir atkarīgs no katra individuāli.

Interviju sagatavoja

projekta „Radām Novadam” sabiedrisko attiecību konsultante

Sigita Cepleviča

coloring.cool