LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Clear
21°C
 
A A A

Tiks restaurēta Ludzas Lielā sinagoga

Sinagoga_kolazaLudzas novada pašvaldība šā gada 10.septembrī ir noslēgusi Vienošanos ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju par projekta „Ludzas Lielās sinagogas restaurācija un ebreju garīgā mantojuma atdzimšana” (Nr. ERZLV04/GSKMS/2013/09) īstenošanu.

Ludzas Lielā sinagoga ir valsts nozīmes kultūras (arhitektūras) piemineklis un vecākā sinagoga Latvijā un Baltijas valstīs. Sinagoga atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa „Ludzas vēsturiskais centrs” teritorijā un uzskatāma par unikālu ziemeļaustrumu Eiropas ebreju kultūras pieminekli, kas citur Eiropā zaudēti 20.gadsimta laikā. Latvijas valsts vēstures arhīva izziņa apliecina, ka ēka ir celta 1800. gadā un vairākkārtīgi labota. Lai saglābtu koka guļbūves konstrukcijas, 19. gadsimta 80-tajos gados fasāde tika apšūta ar māla ķieģeļiem. Ņemot vērā to, ka sinagoga ilgus gadus netika izmantota un remontēta, pastāv nopietni apdraudējumi ēkas pastāvēšanai un saglabāšanai. Ēka atrodas ļoti sliktā tehniskā stāvoklī, tās iekšējās apdares elementi daļēji ir sabrukuši, daļa ēkas ir kritiskā stāvoklī, tāpēc tai nepieciešama steidzama restaurācija.

Lai saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu un nodrošinātu kvalitatīvu kultūras pakalpojumu pieejamību sabiedrībai, projekta ietvaros tiks veikta sinagogas ēkas restaurācija un uzsākts darbs pie ekspozīciju izveides. Restaurācijas darbi notiks gan ārpusē, gan iekšpusē, saglabājot ēkas autentiskumu, īpašu uzmanību pievēršot koka detaļu saglabāšanai un restaurācijai. Renovētajā Ludzas Lielajā sinagogā tiks veidota Ludzas Novadpētniecības muzeja filiāle un pakāpeniski izveidotas četras ekspozīcijas – Ludzas geto ekspozīcija, fotogrāfa Vulfa Franka un kinodokumentālista Herca (Gercela) Franka darbu multimediālo ekspozīcija, Ludzas ebreju vēstures audiovizuālo ekspozīcija un ebreju dzīves un ticības ekspozīcija.

Projekts tiks īstenots sadarbībā ar Hordalandas Muzeju centru (Norvēģija), un tā ietvaros ir plānotas sešas muzeja ekspertu vizītes, kuru laikā tiks rīkotas arī darbnīcas vietējiem amatniekiem – restauratoriem.

Projekta kopējais budžets ir 250 000,00 EUR. 95% no attiecināmajām izmaksām sastāda Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunošana” piešķirtais līdzfinansējums – 201 875,00 EUR (85%) un valsts finansējums –35 625,00 EUR (15%). Ludzas novada pašvaldības līdzfinansējums sastāda 12 500,00 EUR, jeb 5% no attiecināmajām izmaksām. Projekts tiks īstenots laika periodā no 2014.gada 10.septembra līdz 2016.gada 31.martam.

Ilona Rimša,

projektu vadītāja

coloring.cool