LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Intermittent clouds
31°C
 
A A A

Tagadējie skolēni – nākotnes uzņēmēji

Uznemeju_klubs_1Visu rudens brīvdienu nedēļu Ludzā notika radošās darbnīcas “Jauno uzņēmēju klubs”. 20 skolēni no Ludzas 2. vidusskolas vecumā no 15 līdz 18 gadiem piecas dienas klausījās nopietnas lekcijas par uzņēmējdarbības principiem, tikās ar jaunajiem uzņēmējiem, diskutēja par iespējamajām biznesa idejām. Projekta vadītāja Tatjana Juškāne stāsta:
– Sākumā bija plānots, ka nodarbību mērķauditorija būs jaunieši vecumā no 16 gadiem. Ievietoju aicinājumu sociālajos tīklos, izsūtīju informāciju. Izrādījās, ka aktīvāki ir jaunākie skolēni. Dažiem ir tikai 14. Grupa izveidojās no 2. vidusskolas skolēniem. Beigās pārliecinājos, ka jaunāku skolēnu piedalīšanās ir darbnīcu ieguvums. Arī lektore, Rēzeknes Biznesa inkubatora “Ideju viesnīca” vadītāja Aija Vanaga secināja, ka ir vērts strādāt ar jauniešiem jau agrākā vecumā. Tieši viņi izteica oriģinālākos priekšlikumus un turpmāk, ja interese nezudīs, var sevi mērķtiecīgi attīstīt šai virzienā. Plānojam iesaistīties “Junior Achivement” kustībā: veidot savu mācību firmu. Ļoti ceru, ka kāds no darbnīcas dalībniekiem tuvākajos gados iesniegs savu biznesa plānu konkursam “Esi uzņēmējs Ludzas novadā”. Jauniešiem ir idejas, viņi ir drosmīgāki to realizācijā nekā pieaugušie. Viņiem jārāda pozitīvi piemēri, jāiedrošina, jāpalīdz apgūt ekonomikas pamatus. Uznemeju_klubs
Viena no nodarbībām bija tikšanās ar jaunajiem ludzāniešiem, kuri jau uzsākuši savu ceļu biznesā. Edmunds Kadakovskis ieteica jau skolas laikā uzkrāt nepieciešamo pieredzi: darboties pašpārvaldē, dibināt mācību firmas, darboties jauniešu organizācijās. Tā ir laba bāze, lai varētu sākt strādāt savas idejas realizēšanā. Izmantojiet katru piedāvāto iespēju!
Lielu interesi izraisīja jauniešu vidū populārākā šā gada pilsētas biznesa projekta realizētāji – tējnīcas komanda. Raitis Borisovs un viņa domubiedri Vjačeslavs Borisovs un Vadims Kondratjevs ar aizrautību stāstīja, ka viņus visus vieno ideja: popularizēt Ludzā veselīgu dzīvesveidu. Tējnīca atšķiras no citām atpūtas vietām ar to, ka te visi pavada brīvo laiku bez alkohola. Puiši nosauca arī vairākas priekšroUznemeju_klubs_2cības, kas ir šāda uzņēmuma atvēršanai mazpilsētā: mazāka konkurence (šai jomā pilsētā bija brīva niša), nav nepieciešamības pēc dārgas reklāmas, jo vēsts par jauna uzņēmuma atvēršanos izplatās tāpat, pilsētā ir daudz pazīstamu cilvēku, kas gatavi palīdzēt.
Protams, te nav daudz iedzīvotāju, tāpēc visu laiku jāizdomā kas jauns, lai saglabātu interesi par uzņēmumu, bet pirmajās nedēļās tējnīcā apmeklētāji bija visu laiku. Tējnīcā svētdien rāda kino, ir jau bijis pirmais koncerts, var spēlēt galda spēles. Ir domāts par savas grāmatu krātuves veidošanu, ir attīstošās galda spēles. Ideju daudz. Puiši vēlreiz uzsvēra, ka tieši ideja un pārliecība par tās nepieciešamību, biznesu uzsākot, ir vissvarīgākā. Tad ir prieks darboties un pārvarēt grūtības, kas, protams, arī rodas.
Labi piemēri iedvesmo daudz vairāk nekā teorija. Cerams, tā būs arī šoreiz.
Projektu finansēja Ludzas novada pašvaldība, Izglītības, kultūras un sporta pārvalde.

Vanda Žulina,
korespondente

coloring.cool