LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 22. jūnijs
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ludza
Intermittent clouds
29°C
 
A A A

Soli tuvāk Ludzas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijai

Picture1LN_gerbonis_krasains

 

 

 

 

 

Sakrālais mantojums ir nozīmīgs faktors cilvēka dzīves kvalitātes veidošanā. Svarīgi to saglabāt kā cilvēka dzīves kvalitātes nozīmīgu faktoru – apzināt, aizsargāt un iekļaut mūsdienu dzīves apritē, veicināt sabiedrībā kultūrvēsturisku vērtību izpratni.

2016.gada 11.maijā ar Kultūras ministrijas rīkojumu Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā mākslas piemineklis tika iekļautas Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeles.

Ērģeles ir 19.gadsimta otrās puses ērģeļbūves tradīciju paraugs, tās izgatavotas Pēterpilī 1864. gadā un 1904. gadā pārvests uz Rēzekni. Instruments ir nozīmīgs kā Latvijā reti pārstāvēts Sanktpēterburgas meistaru darbs. Tās raksturo arī Latvijas teritorijā 19./20.gs. darbojošos meistaru rokrakstu un senāku ērģeļu pārbūves praksi, veidojot liela izmēra instrumentu. Līdz ar to šīs ērģeles ir ar zinātnisku, kultūrvēsturisku un izglītojošu nozīmi.

2015. gada sākumā ērģeles Ludzas katoļu baznīca pārņēma no Rēzeknes Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katoļu katedrāles un nolēma tās restaurēt.

Ērģeles patlaban ir izjauktā veidā, bet tiek gatavotas uzstādīšanai, jau 2015.gadā tika uzsākti restaurācijas darbi, ko veic Latvijā pazīstams ērģeļu restaurators Alvis Melbārdis.

Pilnīgai ērģeļu restaurācijai ir nepieciešami lieli finansiāli ieguldījumi, tāpēc Ludzas katoļu draudze aktīvi piedalās finansējuma piesaistē, piedalās dažādos projektu konkursos, lai saglabātu ērģeles kā kultūras un mākslas vērtību nākamajām paaudzēm.

2016.gada 12.maijā tika noskaidroti tie pretendenti, kuri saņems finansējumu Rietumu Bankas labdarības fonda konkursa „Latvijas sakrālais mantojums” ietvaros, Ludzas Romas katoļu draudzes projekts ērģeļu restaurācijai guva atbalstu.

Restaurācijas darbi ir ļoti komplicēti un finansiāli apjomīgi, tāpēc darbi ir sadalīti kārtās un soli pa solim, šoreiz ar Rietumu bankas atbalstu tuvināsimies mērķim. Ludzas katoļu draudze cer, ka restaurācijas process neapstāsies un jau nākamgad Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcu ieskandinās ērģeļu mūzikas skaņas.

coloring.cool