LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 18. aprīlis
Laura, Jadviga
Ludza
Clear
12°C
 
A A A

Sociālā uzņēmējdarbība – veids kā risināt sociālās problēmas (video)

DSC_0339Ar Ludzas Invalīdu biedrības iniciatīvu Ludzā izveidots un nu jau divus gadus darbojas sociālais uzņēmums “SinaVita”, kurš galvenokārt ada zeķes deju kolektīviem. Taču interesi par iespēju nodibināt šāda veida uzņēmumu pauduši arī citi Ludzas iedzīvotāji.

Uzņēmumā “SinaVita” strādā divi cilvēki no Invalīdu biedrības. Ludzas Invalīdu biedrības vadītāja Ilona Senkova atbildīga par uzņēmuma dokumentu lietām, bet galvenā zeķu adītāja ir Rita Buceniece. Viņa, uzsākot strādāt uzņēmumā, bija bezdarbniece un mājās audzināja bērniņu. Šobrīd darbu atradusi vietējā veikalā, bet adīšanu sieviete pārtraukt nevēlas.

“Man patīk šis darbs. Tas man nomierina nervus. Pirmkārt, kad uzadu to darbu, sašuju, izgludinu – es redzu to gala rezultātu, es redzu savu darbu. Nevis, ka tu sēdi veikalā un skaiti kaut kādu naudu, un gala rezultātā neko neredzi. Lielākais prieks ir tas, ka cilvēks pasaka paldies par šo zeķīti,” teic Rita.DSC_0338

Lai izveidotu sociālo uzņēmumu, nav bijis viegli. Informācija tika meklēta internetā, savukārt valsts iestādēs strādājošajiem ierēdņiem arī šobrīd vēl nav īsti izpratnes par šādu uzņēmējdarbības formu.

Šogad LIb īstenojamā projekta „Darbs ir dzīve” ietvaros organizētas apmācības par sociālā uzņēmuma veidošanu, darbību un vadību. 8. Martā apmācību kursa studentiem kolokviju vadīja ekonomikas doktore Laura Dobele, kas par sociālās uzņēmējdarbības iespējām Latvijā rakstījusi promocijas darbu. Viņasprāt, sociālajam uzņēmumiem ir nākotne, un jo īpaši laukos. Valstiskā līmenī ir jābūt skaidram par šāda uzņēmuma konkrētiem kritērijiem un iespējamiem atbalsta mehānismiem. Diemžēl Latvijā šobrīd nav nekāda atbalsta sociālajai uzņēmējdarbībai.

Taču Ludzā aizvadītās sociālajai uzņēmējdarbībai veltītās nodarbības apmeklētāji pauda lielu interesi par iespēju šādu uzņēmumu izveidot. “Sākumā tas viss likās kaut kas jauns un nezināms, bet iedziļinoties šajā jautājumā, man radusies nākotnes vīzija. Varētu, piemēram, palīdzēt cilvēkiem, piedāvājot atpūtas iespējas – mums ir sava daba, Latgale skaista, kur mēs varētu izmantot mālus, sāli dažādas atpūtas pie ezera, melnās pirtis, liepziedu tējiņas,” stāsta ludzāniete Ilona Kuzņecova.

Apmācību kursu „Sociālā uzņēmuma veidošana, darbība un vadība” organizēja Ludzas Invalīdu biedrība projekta Nr. 2012.EEZ/PP/1/MEC/012 „Darbs ir dzīve” ietvaros.

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, Latvijas Valsts un Ludzas novada pašvaldība

TV sižets Sociālā uzņēmējdarbība – veids kā risināt sociālās problēmas

Svetlanas Rimšas foto

DSC_0320 DSC_0322 DSC_0324 DSC_0326 DSC_0329 DSC_0331 DSC_0337

coloring.cool