LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Mostly sunny
27°C
 
A A A

Slēpes ir, bet sniega nav

 

ENPI

Skaidrs, ka nav iespējams pateikt, kas pirmais izgudroja slēpes un kur tas notika; arī ir saprotams, ka tas notika vietā ar aukstu klimatu, kur bija sniegs. Saka, ka Norvēģijā ir atrasti 5000 gadu veci klinšu zīmējumi, kuros ir redzams cilvēks uz slēpēm un ar nūju rokā. Kādā purvā Zviedrijā tika atrastas slēpes, kas tika izmantotas 2500.-4500. gados pirms mūsu ēras.

Diezgan ilgi galvenais slēpju izmantošanas mērķis ir bijis pārvietošanās pa sniega segumu. Bet 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā slēpošana sāk attīstīties kā sports un brīvā laika pavadīšana, mainījās slēpju forma, izmērs, materiāls.   Slepotaja_Holande

Pēdējā laikā slēpošana nav bijusi populāra Ludzas novadā; tas bija saistīts ar to, ka ziemas ir kļuvušas siltākas, gandrīz nebija sniega. Ne katrs iedzīvotājs var atļauties sev nopirkt slēpošanas inventāru. Modernās tehnoloģijas arī ir veikušas izmaiņas cilvēka dzīvē – daudzi pavada vairāk laika pie datora, nevis sportojot. Bet iedomājieties, cik patīkami saltajā bezvēja ziemas dienā ar draugiem slēpot gleznainā vietā! Un ja vēl no debesīm lēnam krīt mazas sniegpārsliņas. Vēlāk, atgriežoties mājās un dzerot karstu tēju, cik patīkami izjust kāju un roku nogurumu pēc brīnišķīgi pavadītā laika.

Mazie slēpotājiIespējams, ka daudzi Ludzas pilsētas iedzīvotāji atceras, ka kādreiz pilsētas parkā ik ziemu bija izveidota slēpošanas trase – tā gāja apkārt visai parka teritorijai, bija izveidots arī mazais aplis. Pārsvarā trase kalpoja skolēnu sporta stundu un sacensību organizēšanai, bet to varēja izmantot jebkurš.

Pirms pāris gadiem Ludzas novada pašvaldība nolēma atjaunot šo trasi, nodrošinot tai apgaismojumu. 2013. gada vasarā visā parkā tika rekonstruēta apgaismojuma sistēma, tika uzstādītas jaunas laternas. Ziemā tika iegādāts īpašs aprīkojums slēpošanas trases veidošanai, nopirkti 68 slēpošanas komplekti (slēpes, nūjas, stiprinājumi, zābaki). Šo inventāru saņēma Ludzas pilsētas ģimnāzija un 2. vidusskola, un daļa komplektu būs pieejama bezmaksas nomā visiem, kas vēlas slēpot. Tikai ir viens šķērslis – šogad nav patstāvīga sniega, lai varētu izveidot trasi.

Apgaismojuma rekonstrukcija un inventāra iegāde kļuva iespējama, pateicoties Ludzas novada pašvaldības dalībai Eiroreģionā „Ezeru Zeme”, kas, apvienojot 10 partnerus no Latvijas un Baltkrievijas, veiksmīgi izstrādāja projektu „Veselīga dzīvesveida veicināšana Latvijas un Baltkrievijas pierobežas reģionos” Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas konkursa ietvaros.

Slēpošanas trases atklāšana13. februārī projekta partneri viesojās Ludzā un piedalījās svinīgajā slēpošanas trases atklāšanas pasākumā. Jau daudzas dienas pirms tam no sniega nebija ne miņas, un par brīnumu tieši naktī pirms atklāšanas uzsniga un mūsu parks parādīja, ka arī ziemā tajā var jautri un lietderīgi pavadīt laiku. Bija atnācis Baltais Lācis, kas lika visiem dalībniekiem izstaigāt parku, piedaloties dažādās stafetēs. Sniegs ātri kusa, bet dalībnieki paspēja izveidot vairākus sniegavīrus pie estrādes.

Pēc trases atklāšanas projekta partneri sprieda par turpmākajām projekta aktivitātēm: tiks organizētas sporta sacensības gan Baltkrievijā, gan Latvijā, kurās piedalīsies arī Ludzas pilsētas bērni (28. februārī bērni dosies uz Baltkrievijas pilsētu Braslavu, aprīlī Novopolocka aicinās pie sevis). 7.-8. martā Preiļos tiks rīkotas sporta sacensības ģimenēm.

Esiet aktīvi un būsiet veseli!

Latgales Reģionālās Televīzijas veidoto video sižetu par slēpošanas trases atklāšanas pasākumu var paskatīties šeit.

Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Slēpošanas trases atklāšanaBaltkrievijas pārrobežu sadarbības programma ir Baltijas jūras reģiona INTERREG IIIB Kaimiņattiecību programmas IIIA Dienvidu prioritātes turpinājums 2007. – 2013. gadam. Vispārējais Programmas stratēģiskais mērķis ir veicināt Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas robežu reģionu teritoriālo kohēziju, nodrošināt augsta līmeņa vides aizsardzību un ekonomisko un sociālo labklājību, kā arī veicināt starpkultūru dialogu un kultūras daudzveidību.

Programma aptver Latgales reģionu Latvijā, Paņevežas, Utenas, Viļņas, Alitas un Kauņas apgabalus Lietuvā, kā arī Vitebskas, Mogiļevas, Minskas un Grodņas apgabalus Baltkrievijā. Kā Programmas Kopīgā vadības iestāde darbojas Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrija. Programmas oficiālā interneta vietne ir  www.enpi-cbc.eu.

 Slēpošanas trases atklāšanaStarptautiskā projekta komanda

Eiropas  Savienību  veido  28 dalībvalstis,  kas nolēmušas  pakāpeniski  apvienot  savu  kompetenci,  resursus  un  likteņus.  Piecdesmit  gadus  ilgā  paplašināšanās  perioda  laikā  tās  ir kopīgiem  spēkiem  izveidojušas  stabilitātes,  demokrātijas  un  ilgtspējīgas  attīstības  zonu, vienlaikus  saglabājot  kultūru  daudzveidību,  toleranci  un  personiskās  brīvības. 

Eiropas Savienība  labprāt  dalās  savos  sasniegumos  un  vērtībās  ar  valstīm  un  cilvēkiem  aiz  ES robežām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vecās fotogrāfijas no:

http://art.dn.ua

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Ullr.jpg?uselang=ru

www.yandex.ru

Viola Andruščenko, projekta vadītāja

coloring.cool