LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis
Ludza
Cloudy
21°C
 
A A A

Sargāsim Ludzas simbolu – pilsdrupas!

PilskalnsVēstures fakti apliecina mums, ka Ludzas pils uzcelta 1399. gadā. Tātad mūsu pilsdrupas ir jau vairāk nekā 600 gadus vecas. Tas ir aizsargājams valsts nozīmes vēstures un arhitektūras piemineklis. Jau gadu desmitiem pilsdrupu siluets ir atpazīstamākais Ludzas simbols.
Protams, laika zobs pamazām grauž senās pils mūrus. Diemžēl jāatzīst, ka palīdzam arī mēs paši ludzānieši un neapzinīgi tūristi.

 

 

 

Pilsdrupas (1)Pārgalvji riskē ar savu dzīvību un iznīcina brīdinājuma zīmes

Vairākās vietās pie pils mūriem regulāri tiek izvietotas brīdinājuma zīmes nekāpt uz tiem. Tomēr piedzīvojumu meklētāji šo paziņojumu mēdz ignorēt, brīdinājuma zīmes nolauzt. Atcerieties: pilsdrupās rāpties ir ļoti bīstami! Neesiet pārgalvīgi! Jūs apdraudat paši sevi!
Kāpelējot pa sienām, asu izjūtu cienītāji ne vien riskē ar savu dzīvību, bet arī bojā mūru fragmentus. Pat vienkārši izkustinot, izņemot akmeņus no kultūrvēsturiskā pieminekļa sienām, cilvēks kļūst par demolētāju un reālu likumpārkāpēju. Ikvienam jāzina, ka par kultūras pieminekļu bojāšanu draud kriminālatbildība (Krimināllikums – 229. pants). Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu Latvijā regulē likums „Par kultūras pieminekļu aizsardzību”, un pilskalnā ir uzstādītas videonovērošanas kameras.
Atcerēsimies arī to, ka pilskalna pakājē atrodas mājas un katrs nodrupušais akmens, kas ripo no kalna, ir tām apdraudējums. Novēroti daudzi gadījumi, kad tīšām tiek izrauti akmeņi un mesti no pils kalna uz šo māju jumtiem. Dažkārt šī rīcība beidzas arī ar mantas bojāšanu. Šādos gadījumos jāvēršas ar iesniegumu Valsts policijā. Par tīšu cita īpašuma bojāšanu iestājas kriminālatbildība (Krimināllikums – 185. pants).

Pilsdrupas (2)No pilskalna mestie akmeņi un ķieģeļi izsit caurumus ēku jumtos

Vai tiešām mēs pašu rokām sagrausim senās pils mūrus, kuras pārcietušas pat karus? Vai varbūt, lai saglābtu Ludzas pilsdrupas, tām apkārt būtu jāliek milzīgs žogs un jāuzliek maksa par apmeklējumu? Vai arī izvēlēsimies priecāties par šo bagātību un izrādīt Ludzas simbolu sajūsminātiem pilsētas viesiem?
Lūdzam visus vecākus un pedagogus vēlreiz informēt un pārliecināt bērnus par Ludzas pilsdrupu unikalitāti. Aicinām ikvienu Ludzas un Latvijas iedzīvotāju būt patriotiskiem – saudzēt un sargāt nākotnei šo mūsu vēstures liecību.

Foto – no pilskalna pakājē dzīvojošu ludzāniešu personīgajiem arhīviem

coloring.cool