LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 18. aprīlis
Laura, Jadviga
Ludza
Clear
6°C
 
A A A

Saldie ķirši Latgalei

fruits cherries crop sweet cherry_wallpaperswa.com_58Sākot attīstīties komercaugļkopībai Latvijā, saldo ķiršu dārzi tika stādīti arī Latgalē. Nu jau vairākās Latgales saimniecībās ir izaudzēti kupli, veselīgi saldo ķiršu koki, tiek iegūtas labas saldo ķiršu ražas. Saldo ķiršu dārzi ir piemēroti arī tūristu „pievilināšanai”. Nepieciešamie nosacījumi kārtīga ķiršu dārza izaudzēšanai ir – piemērotas vietas atrašana dārzam, ziemcietīgu šķirņu izvēle, kopšana un vainaga veidošana. Dārza vietas un augsnes izvēlei ir liela nozīme. Nogāzes lejasdaļas, ieplakas, smagas mālainas vai pārmērīgi mitras augsnes– tie ir galvenie iemesli, kāpēc saldie ķirši slikti aug vai nelabvēlīgās ziemās izsalst, it īpaši, ja ķirši acoti uz potcelma P.mahaleb, kas nepacieš smagas, mitras, gaisu necaurlaidīgas augsnes. Dārziem dienvidrietumu piekalnēs rodas saldajiem ķiršiem raksturīgie, tā sauktie saules apdegumi, kad ziemas beigās krasu diennakts temperatūru svārstību rezultātā stumbra miza pārplīst un parādās plaisas. Šeit stumbrus vajag kaļķot vai citādi pasargāt (ar speciālām „jostām”, noēnojumu) no šiem bojājumiem. Saldajiem ķiršiem labi piemērotas ir gaisa caurlaidīgas, ielabotas augsnes līdzenās vietās, lēzenāku nogāžu augšdaļās un nogāžu vidusdaļās. Audzētāju pieredze liecina, ka Latgalē labi aug un ražo LVAI šķirne ‘Aija’. No Krievijas šķirnēm plašāk audzētās ir ‘Iputj’ un ‘Brjanskaja Rozovaja’, no Igaunijas šķirnēm – ‘Meelika’.

Iputj’ – augļi lieli, saldi, tumši sarkani, blīvi, lietainā laikā plaisā. Agrs ienākšanās laiks.

‘Aija’ – augļi gaišsarkani, ēnas pusē var būt dzelteni, sulīgi, izteikti saldi, maz plaisā. Vidēji agrs ienākšanās laiks.

‘Meelika’ – augļi tumši sarkani, maz plaisā, vidēji agrs ienākšanās laiks.

‘Brjanskaja Rozovaja’ – augļi gaišsarkani, ēnas pusē dzelteni, blīvi, maz plaisā, vidēji vēls ienākšanās laiks.

Arī vairākām citām Igaunijas un Krievijas šķirnēm ir novērota laba ziemcietība, bet tās mazāk pārbaudītas tieši Latgalē. Perspektīvākās šķirnes no Igaunijas: ‘Arthur’ (tumši sarkani augļi, vidēji agrs ienākšanās laiks) un ‘Tiki’ (tumši sarkani augļi, agrs ienākšanās laiks). Perspektīvākās šķirnes no Krievijas: ‘Radica’ (tumši sarkani augļi, agrs ienākšanās laiks), Brjanskas 3-36 (tumši sarkani, blīvi augļi, vidēji agrs ienākšanās laiks), ‘Tjutčevka’ (tumši sarkani, blīvi augļi, vidēji vēls ienākšanās laiks). Dārzā saldie ķirši jāstāda pavasarī. Šogad labs saldo ķiršu šķirņu piedāvājums un labi pārziemojuši stādi joprojām lielā daudzumā ir Latvijas Valsts Augļkopības institūta stādaudzētavā Dobelē Graudu ielā 1 telefons 29126471.

Informāciju sagatavoja LVAI

Dr.agr. Silvija Ruisa, Dr.agr. Daina Feldmane

coloring.cool