LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Mostly sunny
32°C
 
A A A

Par vārnu un krauķu izplatību Ludzas pilsētas parkā

Tik neciešams troksnis, ka nav iespējams atvērt logu, antisanitāri apstākļi, mazdārziņu sējumu iznīcināšana – ar šādām sūdzībām pašvaldībā vēršas Ludzas iedzīvotāji, lūdzot likvidēt vārnu un krauķu kolonijas, kas savairojušās pilsētas parkā un tā apkaimē.

Ludzas novada pašvaldība, ar lūgumu sniegt priekšlikumus, kā rīkoties šādā situācijā, vērsās pie Latvijas Ornitoloģijas biedrības, Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts meža dienesta speciālistiem.

Latvijas Ornitologu biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus uzsver, ka Ludzas novada pašvaldība nav vienīgā, kas saskaras ar šo problēmu. Līdzīgas problēmas ir arī virknē citu pašvaldību – Bauskā, Dobelē, Iecavā un Jelgavā.

Visticamāk, krauķu ligzdošanu un skaita pieaugumu Ludzā nodrošina piemērotas barošanās vietas tuvākajā apkārtnē. Lai šīs barošanās vietas noskaidrotu un izvērtētu iespējas to piemērotību putniem mazināt, būtu nepieciešams atsevišķs pētījums, taču šādam pētījumam nepieciešamie ieguldījumi visticamāk neatmaksātos. Krauķi ligzdošanas laikā var meklēt barību vairākus kilometrus no kolonijas, tāpēc visticamāk nebūtu iespējams ierobežot to barošanās iespējas šādā rādiusā, apgalvo Viesturs Ķerus.

VMD iesaka apsvērt potenciālo vārnu un krauķu barības avotu aizvākšanu no Ludzas pilsētas teritorijas (piemēram, atkritumu konteineru un komposta konteineru noslēgšanu, putnu barotavu aizvākšanu un mājdzīvnieku barības trauku pārvietošanu iekštelpās), kā arī iespējamo šo putnu ligzdošanai piemēroto vietu iznīcināšanu. Lai novērstu postījumus mazdārziņos, ieteicams apsvērt aizsargtīklu izmantošanu. Ja šie pasākumi  nelīdz, ieteicams apsvērt vizuālo biedēkļu un skaņas signālu atbaidītāju izmantošanu.

Lai samazinātu vai izvairītos no putnu izraisītajiem traucējumiem to ligzdošanas laikā, arī Dabas aizsardzības pārvalde kā vienu no ieteikumiem min putnu barošanās vietu (pārtikas atkritumi nenoslēgtos konteineros u. c.) likvidēšanu to ligzdošanas un uzturēšanās vietas tuvumā, jo parasti iespēja viegli piekļūt barībai tādām putnu sugām kā krauķi un vārnas var noteikt ligzdošanas vietas izvēli.

Līdz šim, Ludzas novada pašvaldības veiktie pasākumi – ligzdu nojaukšana vai koku zaru izzāģēšana – vēlamo efektu nav devusi, jo putni ligzdas uzbūvē no jauna (ja nepieciešams – citā vietā). Vienīgais veids, kā droši atbrīvoties no krauķu kolonijas, ir koku nozāģēšana, bet tas, dažādu apsvērumu dēļ, nav prātīgs risinājums.  Ja jūsu rīcībā ir informācija par efektīviem veidiem, kā cīnīties ar Ludzas parkā esošajām vārnām un krauķiem, būsim pateicīgi. Lūgums ieteikumus sūtīt Ludzas novada pašvaldības vides inženierim Aleksandram Narnickim. 

 

coloring.cool