LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 18. aprīlis
Laura, Jadviga
Ludza
Partly sunny
13°C
 
A A A

Novadu diena Gaismas pilī

DSC01807Augusta pēdējā nedēļā savas durvis vēra Eiropas iespaidīgākā bibliotēka. Daudz apspriesta, spilgta un ievērojama, taču nenoliedzami tā ir mūsu Latvijas pērle un dārgums, zināšanu krātuve un arhitektūras brīnums, kurš Rīgas ainavu padara vēl neparastāku un pievilcīgāku.

Viena no atklāšanas dienām tika veltīta Latvijas novadiem. Pēc bibliotēkas direktora Andra Vilka atzinuma tā bija vissirsnīgākā visā atklāšanas pasākumu virknē.

DSC01780Gaismas pils ēkā katram novadam bija veltīts savs stāvs, kur Vidzemes, Latgales, Kurzemes, Zemgales un Sēlijas novadi iepzīstināja ar sevi. Bija iespēja dzirdēt gan tradicionālas dziesmas, gan novadu folkloras ansambļus, piedalīties radošajās darbnīcās, kā arī pārbaudīt savas zināšanas erudīcijas konkursos. Atsevišķajā telpā varēja noskatīties dokumentālās filmas, iepazīties ar bibliotēku un muzeju pētījumiem. Visas dienas garumā katrs apmeklētājs varēja piedalīties dažādās aktivitātēs, kuras tika piedāvās plašā un daudzveidīgā klāstā.

Latgales reģionu pārstāvēja Balvu, Daugavpils, Rēzeknes, Preiļu, Ludzas, Ciblas novadi. Īpašu popularitāti ieguva Ludzas amatnieku centra peterņu pīšanas meistars Saļimons Ķipļuks ar savu meistarklasi vīžu pīšanā. Viņš rādīja peterņu darināšnas tehnoloģiju, kā arī stāstīja par to praktisko pielietošanu. Meistaram bija patīkams pārsteigums, ka viņa peternes pasūtīja tautieši no Amerikas.

DSC01769Spēcīgu emocionālu kopības sajūtu radīja folkloras kopu sadziedāšanās. Tās bija izvietojušās bibliotēkas vairākos stāvos un ik pēc laika skandināja novadu tautas dziesmas. Šajās sadziedāšanās tūrēs piedalījās arī Ciblas novada Ciblas tautas nama folkloras kopa „Ilža”, kura muzicēja visas dienas garumā trijos atsevišķajos koncertos LNB telpās. Tāpat viņi tika aicināti sniegt vairākas intervijas Latvijas televīzijai un radio.

DSC01761Novadu dienu pasākumā piedalījās arī Ludzas bibliotēkas uzticīgās lasītājas Anna un Ņina, kuras izbaudīja īpašo jaunās bibliotēkas atmosfēru kā arī piedalījās dažādās novadu dienas aktivitātēs. Pēc viņu komentāriem varēja noprast, ka dāmām viss likās interesanti, neierasti un viņas bija pateicīgas par iespēju piedalīties tik vēsturiski nozīmīgajā notikumā.

Visiem pasākuma apmeklētājiem bija iepēja noklausīties Liepājas simfonisko orķestri, kurš atskaņoja visos Latvijas novados dzimušo komponistu skaistākos skaņdarbus un dzirdēt apburošās operas solistes Elīnas Šimkus dziedājumu.

Ludzas pilsētas galvenās

bibliotēkas direktore

Inta Kušnere

coloring.cool