LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis
Ludza
Cloudy
21°C
 
A A A

Nirzānieši viesojās Itālijā

Nirzaniesi_Italija_1Aprīļa vidū Itālijas pilsētā Sezze noritēja Comenius projekta Jaunatnes atbalsis partneru kārtējā tikšanās, kurā piedalījās arī Nirzas pamatskolas skolotāji un skolēni.
Itālijā notika jau piektā projekta dalībnieku sanāksme. Šajā sanāksmē piedalījās partneri no Lietuvas, Skotijas, Vācijas un Austrijas. Pirms došanās uz Itāliju, visi projekta dalībnieki veica vairākus mājasdarbus. Viens no mājas darbiem bija izpētīt un pierakstīt tradicionālās ēdienu receptes, izveidot e-grāmatu. Uz Itāliju vedām arī videofilmu.
Kādā mājturības stundā 6. klases meitenes stāstīja (latviešu un angļu valodā) un rādīja, kā var pagatavot biezpiena plācenīšus. Šis process tika nofilmēts un prezentēts projekta sanāksmes trešajā dienā.
Pirmajā projekta sanāksmes dienā iepazināmies ar Sezzes Pacifici Sezze Bassiano vispārizglītojošo skolu. Tikām sagaidīti ar nelielu koncertu – skolēni dejoja tautas dejas, dziedāja un spēlēja skolas orķestris. Pēcpusdienā devāmies ekskursijā pa 2000 gadus veco Sezzes pilsētiņu, kura atrodas augstu kalnos. Vecās un šaurās bruģa ieliņas, akmens nami, aizslēģotie logi gaišā dienas laikā – tas viss tik ļoti atšķīrās no mums pierastās ainavas. Pa šaurajām, kalnainajām ieliņām virtuozi pārvietojās skūteri un kompaktas, mazas automašīnas. Jāteic, ka autobraucēju kultūra ir labā līmenī – neviens nedusmojās, bet jauki smaidīja.
Otrajā projekta sanāksmes dienā mūsu grupa devās ekskursijā uz Itālijas galvaspilsētu Romu, kur mūs sagaidīja jauka gide. Aplūkojām vēsturisko pilsētas centru un ievērojamākos apskates objektus – Kolizeju, Romas Forumu, Panteonu, Trevi strūklaku un mazāko valsti pasaulē – Vatikānu. Lai varētu aplūkot Sv.Pētera baziliku, nācās stāvēt garā rindā un iziet kontroli tāpat kā lidostā. Pārliecinājāmies, ka par drošību patiešām tiek domāts. Diena bija neparasti silta + 26 grādi ( šajā dienā Latvijā uzsniga sniegs), tāpēc pat nedaudz nosauļojāmies. Noguruši, bet iespaidiem bagāti devāmies atceļā.
Pēdējā projekta diena sākās ar mājas darbu prezentāciju – videofilmu skatīšanos. Vāciešiem ļoti iepatikās mūsu biezpiena plācenīši, un viņi solīja tos noteikti pagatavot. Savukārt mums patika rauga mīklas kēksiņu pagatavošanas veids, kuru videofilmā demonstrēja austriešu skolēni. Ļoti patika viņu mājturības klases aprīkojums.
Lai iepazītos ar itāļu tradicionāliem ēdieniem, devāmies uz vietējo Tautas namu, kurā notika konference veltīta artišokiem (carciofo – itāļu v. ) Neskatoties uz tā interesanto, varbūt pat dīvaino izskatu, šo augu vārda tiešajā nozīmē var dēvēt par karalisku, jo līdz pat 18.gs. vidum to drīkstēja ēst vienīgi dižciltīgi ļaudis. Artišoks ir arī ļoti veselīgs augs – tas ir bagāts ar dažādiem barojošiem, cilvēka organismam noderīgiem elementiem. Auga ziedkopa ir īpaši bagāta ar ogļhidrātiem, olbaltumvielām, fosfora sāļiem un dažādiem vitamīniem.Nirzaniesi_Italija_2
Katru gadu aprīļa mēnesī tiek rīkoti svētki par godu artišokiem. Pēc konferences mums bija iespēja degustēt dažādi pagatavotos artišokus – ceptus, sutinātus, vārītus un grilētus.
Mūs iepriecināja tas, cik ļoti bija sadraudzējušies mūsu skolēni – viņi kopā dziedāja, spēlēja dažādas spēles, jokoja un priecājās.
Visi skolēni dzīvoja viesģimenēs. Tā bija lieliska iespēja iepazīt itāļu tradīcijas un kultūru, kā arī nostiprināt savas angļu valodas prasmes.
Mazliet no skolēnu iespaidiem: Valērija – man nemaz negribējās braukt mājās, ļoti patika viesģimene. Iepriekšējā gadā es biju Skotijā un tad bija grūtāk saprasties angļu valodā. Visu gadu sarakstījos ar Silviju, tas palīdzēja uzlabot zināšanas un pielietot tās praksē. Esot Itālijā jutos droši, jo sarunvalodas prasmes ir stipri uzlabojušās. Ilva – sākumā jutos nedroši, kautrējos, sapratu, ka vajag labāk mācīties angļu valodu, bet galvenais – lietot to sarunvalodā. Tikai kontaktējoties ar citiem var iegūt jaunus draugus un pielietot zināšanas praksē.
Pēcpusdienā devāmies pēdējā ekskursija uz Sabaudio, kas atrodas pie Tirēnu jūras, apmeklējām Terracino pilsētu.
Agrā piektdienas rītā atvadījāmies no itāļu projekta vadītājas Amālijas, jaukajām viesģimenēm un devāmies ceļā uz mājām. Siltā Itālijas saule, jauki pavadītie brīži, neaizmirstamas kalnu serpentīnu ainavas un jauniegūtie draugi vēl ilgi sildīs mūsu sirdis. Arrivederci Italia!

Nirzas pamatskolas skolotāja
Iveta Labāne

coloring.cool