LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 18. maijs
Inese, Inesis, Ēriks
Ludza
Cloudy
13°C
 
A A A

Nedēļa kopā ar spāņiem, igauņiem un itāļiem

Aprīļa otrā nedēļa Ludzas pilsētas ģimnāzijā bija neparasta: skola uzņēma starptautiskā projekta Erasmus+ dalībskolu delegācijas. Ludzā ieradās 3 delegācijas: no Igaunijas, Spānijas un Itālijas – kopā 27 projekta dalībnieki. Katras komandas sastāvā bija 6 skolēni un 3 pedagogi. 18 ludzāniešu ģimenēm nedēļa bija īpaši interesanta, jo kopā ar saviem bērniem nu bija jāparūpējas par ārzemju ciemiņiem.  Tā bija laba iespēja pārbaudīt praksē un papildināt savas angļu valodas zināšanas, iepazīt citu tautu tradīcijas un paradumus. Mājās gan bērni ieradās tikai vakarā, jo projekta programma bija saplānota tā, lai varētu uzzināt pēc iespējas vairāk par mūsu pilsētu, skolu, izzinātu seno amatu prasmes. Angļu valodas skolotāji un arī vecāko klašu skolēni  bija tulki, lielākā daļa skolas pedagogu palīdzēja ieplānoto pasākumu īstenošanā.

Ko tad piedāvājām viesiem? Tā kā projekts “No tradīcijas uz nākotni—senās amatniecības un jaunas uzņēmējdarbības iespējas jauniešiem”  paredz izzināt un apgūt katras tautas amatu prasmes, izmantojām pilsētā pieejamos resursus. Paldies meistariem Salimonam Kipļukam un Anitai Lukačai par iespēju iepazīt viņu prasmes, Amatnieku centra darbiniekiem, Ludzas Mākslas skolas, Novadpētniecības muzeja, BJC  kolektīviem par atbalstu ekskursiju un radošo darbnīcu organizēšanā.

Projekta dalībniekiem tik rīkota pieņemšana  novada pašvaldībā. Skolā sadraudzības vakarā satikās gan ģimenes, kas pieņēma ciemiņus, gan skolēni (mūsu un ārvalstu skolu projekta dalībnieki), pedagogi, amatu meistari. Ar katru dienu savstarpējās attiecības kļuva brīvākas. nepiespiestākas.

Stāsta Jānis Golubovs, 8. klases skolnieks: – Savā ģimenē uzņēmām puisi no Itālijas. Viņš dzīvo pilsētiņā, kas atrodas stundas braucienā no Romas. Jau uzreiz pēc iepazīšanās atradām kopīgu valodu. Viņam ir daudz dažādu interešu ārpus skolas: sports, mūzika. Pie mums viņš pirmo reizi uzzināja par novusu un labprāt to spēlēja. Par Ludzu viņam palika ļoti labs iespaids. Sākumā bijām satraukušies, vai viņam garšos mūsu ēdieni, bet izrādījās, ka garšoja gandrīz viss, izņemot saldos biezpiena sieriņus.  Vakaros centāmies būt kopā ar citiem projekta dalībniekiem. Beigās šķita, ka laika bija pārāk maz, jo bijām jau sadraudzējušies. Mani jau vasarā uzaicināja ciemos, bet visticamāk, ka aizbraukšu uz Itāliju projekta delegācijā.

Pārliecinājos arī par to, ka mana angļu valoda ir pietiekami labā līmenī, jo sazinājāmies bez problēmām.

Ieva Bogomola: – Pie manis ciemojās meitene no Igaunijas. Sākumā domāju, ka saprasties nebūs viegli, jo meitene bija kautrīga un atturīga. Tomēr ar katru dienu sapratāmies labāk. Nedēļas beigās nekādu problēmu nebija. Uzaicināju viņu atbraukt uz Līgo svētkiem. Protams, arī viņa mani ielūdza ciemos.

Angļu valodas prasmes igauņiem, šķiet, labākas, viņi ļoti nopietni pret to izturas.

Pēdējā ciemošanās dienā viesiem bija ekskursijas Rīgā, kas protams, visiem patika.

Lai viss notiktu, kā paredzēts, vajadzēja strādāt komandai.  Pierādījām, ka kopā varam daudz izdarīt. Vislielākā slodze šai nedēļā bija skolotājai Ilonai Dukštei – projekta koordinatorei.

Vai ir vērts iesaistīties Erasmus projektos? Atzinums, ka ir gan vērts. Protams, jāiegulda daudz darba, bet ieguvumu ir vairāk. Nākamgad – braucieni uz citām dalībvalstīm.

Vanda Žulina

Projektu “No tradīcijas uz nākotni – senās amatniecības un jaunas uzņēmējdarbības iespējas jauniešiem” (Nr. 2017-1-IT02-KA219-036931_3) līdzfinansē Eiropas Savienības Erasmsus+ programma.

coloring.cool