LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Intermittent clouds
22°C
 
A A A

Mūsu meistari atgriezušies no lielā tirgus Brīvdabas muzejā

BrivdabasMuzejsTirgus_PublicitatesJau ierasts, ka Ludzā Jāņu noskaņu ieskandina Lielais latgaļu tirgus, kas šogad notiks 20. jūnijā. Vēl senāka tradīcija ir Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus Etnogrāfiskajā muzejā Rīgā, kas nu jau 45. reizi ir iesācis mūsu Latvijas vasaru. Pēc daudzu amatnieku atzinuma, tas ir gada svarīgākais notikums, kur var pārdot saražoto un redzēt, kas īsti notiek Latvijas tradicionālās amatniecības, mājražošanas, tautas daiļamata meistaru pasaulē. Tā ir sava veida izstāde, uz kuru cilvēki brauc ne tikai pirkt, bet arī baudīt mākslu. Šogad bija aizpildītas 2588 tirgošanās vietas, un, lai gar visām izietu, bija jāmēro gandrīz 3 km garš ceļš.
Nu jau devīto reizi tirgū piedalās arī mūsējie: biedrība,, Ludzas amatnieks”. Tika piedāvāti Amatnieku centrā darinātie linu apģērbi, tautas tērpa detaļas, Ērika Kudļa keramika, Jāņa Lubkas metālizstrādājumi un vēl citu mūsu meistaru darbi.
Līgas Kondrātes atziņas pēc atgriešanās no šī grandiozā pasākuma: –Vislielākais prieks man ir par to, ka mūsu tradicionālā māksla, amatniecība, senču tradīcijas arvien vairāk attīstās. Pirms pārdesmit gadiem šķita, ka līdz ar vecajiem meistariem tas viss pamazām izzūd. Šai tirgū varam pārliecināties, ka ienāk arvien jauni meistari, palielinās konkurence. Protams, varbūt ne visi meistari perfekti pārzina tradicionālās tehnikas , bet viņi meklē jaunus ceļus, parādās jaunas idejas, neredzēti izstrādājumi. Šogad redzēju oriģinālas stikla rotas, ļoti interesantu keramiku, daudz filcējumu… Lai tavu izstrādājumu pamanītu starp daudziem tūkstošiem , lai par to ieinteresētos un nopirktu, ir jārada kas jauns, īpašs. Piemēram, linu audumu izstrādājumu piedāvājums ir ļoti plašs: ja pārdod klasisko linu kreklu, tad tam jābūt ļoti kvalitatīvam un par pieņemamu cenu, bet apgleznotas linu kleitas, kas katra ir vienā eksemplārā un pati par sevi mākslas darbs piesaista uzmanību ar savu neparastumu. Jā, tādu izstrādājumu cenas ir ļoti augstas, bet šīs preces izpērk.
Ir bezgala liela konkurence pārtikas produktu tirgū: maizes izstrādājumi, konfektes, saldējumi, sieri, produkti no smiltsērkšķiem… Visu nevar pat uzskaitīt. Jā arī produktiem no dabīgām izejvielām cenas ir iespaidīgas, bet cilvēki tās pērk.
Mēs Ludzā saviem ražojumiem nevaram likt tik augstas cenas, jo jārēķinās ar mūsu algu līmeni un pirktspēju.
Lielais Latgaļu tirgus, kam tagad gatavojamies, ir ne tikai tirgošanās laiks, bet kas vairāk. Tas ir mūsu identitātes, varēšanas, talantu un vienotības apliecinājums. Gaidām visus pilskalnā pirmsjāņu sestdienā!

Vanda Žulina

coloring.cool