LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 18. maijs
Inese, Inesis, Ēriks
Ludza
Rain
14°C
 
A A A

Ludzas jaunie mākslinieki veiksmīgi startē netradicionālās modes skatē

Jura Soikāna Ludzas mākslas skola jau ceturto reizi piedalījās netradicionālās modes skatē-konkursā. Pasākumu organizē Špoģu mūzikas un mākslas skola. Šī gada tēma – “Caur gadsimtu prizmu”.

Šogad konkursa žūrija vērtēja 18 kolekcijas no 3 valstīm – Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas. Mūsu jaunie mākslinieki skolotājas Ivetas Ladusānes vadībā sagatavoja konkursam 3 kolekcijas 2 vecuma grupās: “Laimīgie”, “Sarunas bez rāmjiem” un “Nekailā patiesība”.

“Dabūjām ar “Laimīgajiem” 1. vietu un ar kolekciju “Sarunas bez rāmjiem” – 2. vietu. Ar pašiem mazākajiem bija tā, ka piedāvāju vecākiem kopā darināt tērpus. Vecāki piekrita, un viss notika! Bet lielākie jau apmēram zina, ko no viņiem gribu”, stāsta Iveta Ladusāne.

Katrai kolekcijai un priekšnesumam ir savs stāsts.

“Sarunas bez rāmjiem” (7-12 gadu vecuma grupa)

Daži uzskata, ka augstā mode cēlusies 15. gadsimtā Burgundijas galmā, taču paraugoties vēl tālākā pagātnē, mēs redzam, ka jau 8. gadsimtā modernas dāmas Ķīnā ir bijušas iecienītas mākslas darbu modeles. Skaistu sieviešu gleznas ir vienmēr bijušas ļoti populāras.

Mēs ieskatījāmies trauksmainajā 17. gadsimta karaļnama dzīvē, kur augstdzimušas galma dāmas, vērpjot intrigas un emocionāli dalot ietekmes sfēras, it kā pārkāpj gadsimtu un stilu robežas. Mūs grūti “ierāmēt” kāda konkrēta stila ietvaros, tāpēc rosinām iejusties galma dzīves augstajā modē.

 “Laimīgie” (7-12 gadu vecuma grupa)

Sapnī viss liekas skaistāks un krāsaināks nekā īstenībā. Un vēl sapnis ir mazliet nereāls. Sapnī cilvēki un lietas ir citādas. Laiks sapnī ir savādāks. Skaistie sapņi līdzinās nepabeigtu, košu sirreālu gleznu fragmentiem. Gaišām atmiņām ārpus laika, kas apbur kā sirreālas gaismas, krāsas, skaņas un kustības kaleidoskops, fascinējot ar savu esības prieku.

Mūsu sapnis ir ziedošs dārzs, kur viss notiek reizē. Sapnis ļauj ieraudzīt neiespējamas, ikdienā nesavienojamas lietas un līdzinās pasakai. 
Vasaras naktī sapnis smaržo pēc liliju ziediem. Sapnis ir naivs un mazliet absurds. Un sapnis ir galējība, kas liek noticēt vasaras maigajam, krāšņajam brīnumam un gaišai laimes sajūtai ārpus laika.

“Nekailā patiesība” (13-16 gadi un vecāki)

Cilvēku uzskati par skaistumu ir mainīgi! Par to, kas cilvēkiem šķita skaists aizvēsturiskos laikos ir grūti spriest, jo nav saglabājušās reālistiskas liecības. Pirmās šāda veida liecības par skaistuma standartiem mēs varam gūt no grieķu un romiešu skulptūrām. Senās Grieķijas ideāls skaistums pamatojas ar gara un ķermeņa harmoniju. Sengrieķu hetēra, Frīna bija modele daudzām skaistuma dievietēm, kuras attēlotas skulptūrās un gleznās.  Par ideālu sengrieķu vīrieša skaistuma iemiesojumu var uzskatīt Maķedonijas Aleksandru. Viduslaikos šie standarti krasi mainījās.  Vēlīnos Viduslaikos sieviete atrada savu galveno “ieroci” – fizisko pievilcību. Kopš šī laika sievietes cīnījās par to, lai varētu pašas noteikt, cik daudz no sava ķermeņa atklāt citu acīm.  Ar savu kolekciju mēs izceļam garīgi un fiziski pilnīgo cilvēku, atskatoties vēsturē, eksperimentējam, runājam simbolu valodā un “iekustinām” sastingušos tēlus.

Uz jautājumu, kur ir tā robeža, aiz kuras tālāk iet nedrīkst, mēs atbildam: “Nekādu robežu nav”.

Informāciju sagatavoja

Svetlana Rimša,

Ludzas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību vadītāja

Jura Soikāna Ludzas mākslas skolas publicitātes foto no pasākuma

coloring.cool