LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 20. jūnijs
Rasa, Rasma, Maira
Ludza
Mostly sunny
31°C
 
A A A

Ludzas baznīcā notiek ērģeļu restaurācijas darbi

Ne viens vien baznīcas apmeklētājs ikdienā ir ievērojis, ka nu jau krietnu laiku notiek liela rosība baznīcas balkonā, tiek atjaunotas ērģeles. Lai gan restaurācijas darbi ir nedaudz iekavējušies, taču tie rit pilnā sparā. Kā atzīst restaurators Alvis Melbārdis, atjaunošanas darbi rit lēni ne tikai liecību trūkuma dēļ, bet arī tāpēc, ka teju 15 gadus līdz nonākšanai Ludzā, ērģeles atradās tām nepiemērotos, mitros apstākļos – garāžā, kur gūti gan vizuāli, gan tehniski bojājumi, jo tās bija sakrautas tā, ka vārīgākās daļas apakšā un smagākās virsū un vēl virsū bija salikti soli. Dažas detaļas pat nākas veidot no jauna, jo atjaunot tās nav iespējams.

Šobrīd jau ir paveikts ļoti daudz, ir pabeigta prospekta uzstādīšana, ērģeļu balstu un konstrukciju izveide, restaurēta lielākā daļa ērģeļu spēles mehānika, veikts plēšu remonts un pārlīmēšana, kā arī veikts spēles galda remonts, restaurēta visa spēles galdā esošā reģistru mehānikas daļa, veikts koka stabuļu remonts četriem reģistriem, iegādāts jauns ērģeļu motors un drosele, bet darbi turpinās.

Lai ērģeles atkal skanētu, ir nepieciešams apjomīgs un sarežģīts darbs, taču tas būs tā vērts, jo autentiska mūzikas instrumenta spēles kvalitāte ir daudz augstāka nekā mūsdienu digitālām ērģelēm.

Projekts “Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā ērģeļu restaurācija” (Nr.16-01-AL34-A019.2201-000020) tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.

Projekta vadītāja

Ilona Mekša

coloring.cool