LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 13. jūnijs
Uva, Ainārs, Zigfrīds
Ludza
Mostly cloudy
15°C
 
A A A

Ludzas apkaimē elektroenerģiju joprojām ražo

Felicianovas_HESŪdens līmenis Latgales upēs un ezeros šogad ir zemāks nekā parasti. Tas varētu apdraudēt mazo hidroelektrostaciju darbību. Latgalē darbojas aptuveni 20 mazās HES. Trīs no tām atrodas Ludzas apkaimē un pieder uzņēmumam „Latgales enerģētika”. Kopumā šis uzņēmums darbavietas nodrošina sešiem cilvēkiem, galvenokārt, vietējiem iedzīvotājiem.

SIA „Latgales enerģētika” valdes priekšsēdētājs Jānis Novokšanovs pastāstīja, ka tikai Kubulovas HES darbība uz laiku ir apstājusies zemā ūdenslīmeņa dēļ, un Ludzas upe plūst saskaņā ar bioloģisko un ekoloģisko nodrošinājumu. Ierastajā režīmā HES ražo aptuveni 115 kilovatus stundā. Lai arī šis pavasaris iesākās bez plūdiem, un bija samērā zemi kritumi, Spruktu un Felicianovas hidroelektrostaciju darbību tas nekavēja, un turbīnas esot griezušās.

Tomēr jāatzīst, ka arī lieli ūdens daudzumi mēdz kavēt HES darbību. Tas savukārt liek secināt, ka elektroenerģijas ražošana mazajās hidroelektrostacijās nemaz nav tik viegls bizness kā reizēm šķiet.

Jānis Novokšanovs atzīst, ka hidroelektrostaciju darbība Latgalē un Latvijā kopumā ir attīstāma joma, kurā ir daudz neizmantota potenciāla. Tomēr, tālāko attīstību kavē šobrīd esošā valsts politika, kas neļauj atjaunot vai radīt jaunas HES uz daudzām upēm.

Svetlana Rimša,

sabiedrisko attiecību speciāliste

coloring.cool