LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Clear
20°C
 
A A A

Ludzā un tuvējos novados var pieteikties mācībām pieaugušajiem 171 programmā

Visā Latvijā turpinās ceturtā pieteikšanās kārta Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Ludzā un tuvējos novados var pieteikties mācībām 171 izglītības programmā piecās izglītības iestādēs. Strādājošie vecumā no 25 gadiem pirmoreiz to var ātri un ērti izdarīt tiešsaistē līdz 28. jūnijam.

Ludzas novadā palielinājies mācību klāsts!

Latvijā kopumā šajā kārtā iedzīvotāji var izvēlēties apgūt kādu no vairāk nekā 800 dažāda garuma un satura izglītības programmām, kas pieejamas 46 Latvijas pilsētās un novados. Ludzas novadā piedāvāto mācību klāsts audzis divas reizes – no 44 izglītības programmām 2018. gadā uz 101 mācību programmu šogad. Mācības pieaugušajiem pieejamas arī tuvējos novados – Ciblas novadā 14 programmas, Zilupes novadā 22 programmas un Kārsavas novadā 34 programmas.

Visā Latvijā un arī Ludzas, Ciblas, Zilupes un Kārsavas novados pirmoreiz var pieteikties mācībām mūžizglītības kompetencēs, kas palīdz iegūt dzīves garumā noderīgas prasmes, lai pielāgotos izmaiņām darba tirgū. Šajos novados šīs kompetences var apgūt kādā no 97 izglītības programmām, kuru klāstā ir tādas mācības kā komandas darba vadīšanas ABC, profesionālā angļu valoda mehāniķiem, digitālās prasmes darba vajadzībām, ilgtspējīga resursu izmantošana uzņēmumā, produkta veidošana un pārdošana, dizaina domāšana uzņēmējiem un citas.

Līdzīgi kā iepriekšējās kārtās 74 izglītības programmas Ludzas, Ciblas, Zilupes un Kārsavas novados pieejamas deviņās tautsaimniecības nozarēs. To vidū ir 21 programma, kurā var iegūt darba tirgū pieprasītu profesiju, piemēram, kļūt par automehāniķi, loģistikas darbinieku, ēku būvtehniķi, šuvēju, lokmetinātāju, elektromontieri, mēbeļu galdnieku, noliktavas darbinieku.

Jaunums – pieteikšanās tiešsaistē

Pirmo reizi projekta laikā pieteikšanās norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv jebkurā diennakts laikā. Iedzīvotājiem vairs nav jāsūta pieteikums e-pastā vai jādodas uz izglītības iestādi klātienē.

Ja strādājošajiem nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei vai nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē, konsultācijas un iespēju pieteikties klātienē nodrošina pieaugušo izglītības koordinatori 82 VIAA sadarbības pašvaldībās, tostarp arī Ludzas un Kārsavas novados. Visu koordinatoru kontakti pieejami www.macibaspieaugusajiem.lv.

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Ikviens strādājošais mācīties šī projekta ietvaros var vienu reizi. Ludzas pilsētas un novada, kā arī tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācībām arī citās Latvijas vietās.

Ludzas, Ciblas, Zilupes un Kārsavas novados mācības šajā kārtā piedāvā piecas izglītības iestādes. To vidū ir mācību centrs Austrumvidzeme, mācību centrs A.D.Streem, mācību centrs FIBRA, mācību centrs PLUS un pieaugušo neformālās izglītības centrs AZOTE.

Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem mācības ir bez maksas, pārējiem strādājošajiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var finansēt arī darba devējs. Mācību maksa ir atkarīga no izglītības programmas veida un ilguma. Tie ir vidēji 36 eiro īsākajās izglītības programmās, kā arī vairāki simti eiro garākajās programmās, kurās var iegūt profesiju.

Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

No Ludzas novada un apkārtnes mācījušies jau vairāk nekā 140 cilvēku!

Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā tajā noritējušas jau trīs pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 17 000 strādājošo. No Ludzas, Ciblas, Kārsavas un Zilupes novadiem projektā līdz šim iesaistījies 141 strādājošais, un 69% mācības pabeiguši. 18% jeb gandrīz katrs piektais mācību dalībnieks ir vecumā no 45 gadiem, kas apliecina novadu iedzīvotāju gatavību mācīties mūža garumā.

Līdz šim šo novadu iedzīvotāju vidū populārākās mācību programmas ir bijušas dažādu kategoriju autovadītāju apmācības, apmācība darbam ar motorzāģi un krūmgriezi un mācības autokrāvēja vadīšanā. Daļa no tām pieejamas apguvei arī šajā kārtā.

ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 25 miljonus eiro.

Informāciju sagatavoja Pieaugušo izglītības koordinatore I.Romanova

coloring.cool