LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 15. jūnijs
Vilija, Vits, Žermēna, Baņuta
Ludza
Intermittent clouds
9°C
 
A A A

Ludza – aktīvs līdzdalībnieks Polockas pilsētas svētku svinībās

Pārlapojot pagātnes lappuses, mēs atrodam daudz kopīgu iezīmju abu sirmo pilsētu – Ludzas un Polockas, – kultūrvēsturiskajā mantojumā. Šo pilsētu kultūras sakaru saknes meklējamas kopīgajā vēsturiskajā pagātnē un stiprina kaimiņu tautu draudzību. Abu pilsētu ciešo sadraudzību ir veicinājis 2016.gadā Ludzas novada pašvaldības noslēgtais sadarbības līgumu ar Polockas rajona izpildkomiteju, kura ietvaros paredzēta sadarbība tūrisma, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas, pašvaldību darba, medicīnas, izglītības, kultūras, vides aizsardzības un uzņēmējdarbības un sporta jomās. Parakstītais līgums abām pašvaldībām ļauj radoši sadarboties īstenojot kopīgus projektus un organizējot dažādus pasākumus.

Par īpaši auglīgu kultūras sakaru nostiprināšanā starp mūsu pilsētām ir kļuvis 2019. gads. No 30. augusta līdz 1. septembrim Polocka ar vērienu svinēja savus pilsētas svētkus. Šo svētku svinēšanas laikā Polockā viesojās arī Ludzas delegācija. Brauciena iniciatori – Ludzas novada Bērnu un Jauniešu centrs. Pārstāvēt mūsu pilsētu un ņemt aktīvu dalību Polockas  svētkos devās Ludzas BJC tautas deju kolektīvs “Žeperi” (vadītāja Sarmīte Stapule), kā arī daiļlasītāju konkursa uzvarētāji: Līga Igovena, Alise Puzāne, Julianna Terehova un Ludzas 2. vidusskolas erudītu komanda ‘Ļucina”.

Ludzas delegācijas pārstāvji Polockas pilsētas svētkos

Attēlā – Ludzas delegācijas pārstāvji Polockas pilsētas svētkos

            Polockā pastāv tradīcija pilsētas svētku ietvaros organizēt jauniešu intelektuālos turnīrus un konkursus. Jauno erudītu konkurss “Skorina spēles” ir ļoti pazīstams un iecienīts ne tikai Polockā, bet visā Baltkrievijā. Tas savu nosaukumu ieguvis, godinot 16. gs. filosofu-humānistu, pirmo grāmatu iespiedēju Francisku Skorinu, kas dzimis tieši Polockā. Šogad turnīrā piedalījās 320 dalībnieki no 60 Baltkrievijas pilsētām, kā arī dalībnieki no Polijas un Vācijas. Pirmoreiz šajā konkursā piedalījās arī Latvijas pārstāvji – Ludzas 2. vidusskolas 8. klases audzēkņi.

            Pilsētas svētku pasākumu laikā 31. augustā Polockas iedzīvotāji baudīja ne tikai tautu deju kolektīva “Žeperi” un Ludzas daiļlasītāju uzstāšanos, bet arī iepazinās ar Ludzas vēsturi. Svētku pasākumu laikā, 31. augustā, pašā Polockas sirdī, Meistaru ielā tika eksponēta Ludzas Novadpētniecības muzeja darbinieku veidotā izstāde “Pilsēta ar skatu uz ezeru”. Visas dienas garumā Polockas iedzīvotāji varēja iepazīties ar mūsu pilsētas vēsturi un tās  kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem. LdNM ekspozīciju un izstāžu kurators V. Dzevaltovskis dalās savos iespaidos: “Izstāde “Pilsēta ar skatu uz ezeru” – krāsaina, koša, tajā skatāms liels klāsts fotogrāfiju ar brīnišķīgām Ludzas ainavām. Protams, ka tā piesaistīja ļoti daudzu svētku apmeklētāju uzmanību. Turklāt izstāde tika izvietota uz centrālās pilsētas ielas, kur pasākumu laikā pulcējās daudz ļaužu. To aplūkoja tūkstošiem cilvēku. Daudzi no viņiem nāca man klāt, uzdeva daudz dažādu jautājumu. Es sniedzu ne tikai atbildes uz tiem, bet arī izdalīju visiem interesentiem bukletus, kuros apkopota informācija par mūsu pilsētas vēsturi, ievērojamākajiem novadniekiem un nozīmīgākajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem. Izstāde izraisīja arī  masu informācijas līdzekļu darbinieku interesi. Sniedzu vairākas intervijas vietējās preses un televīzijas pārstāvjiem. Svētku dienas izskaņā jutos noguris, taču apzinoties to, ka tūkstošiem Polockas iedzīvotāju ir iepazinušies ar Ludzas kultūrvēsturisko mantojumu, deva spēku un vēlmi turpināt darbu. Šīs dienas garumā es izjutu labvēlīgo un sirsnīgo baltkrievu attieksmi pret mums un Latviju kopumā”.

Attēlā – Ludzas Novadpētniecības muzeja izstāde “Pilsēta ar skatu uz ezeru” Polockas pilsētas svētku ietvaros tika eksponēta Meistaru pilsētiņā

Viesmīlība, atklātība – Polockas iedzīvotāju raksturīgākās iezīmes. Ludzas delegācijas pārstāvji tika ļoti silti uzņemti kaimiņu zemē. Jaunākajiem delegācijas dalībniekiem Polockas tūrisma un informācijas centrā tika noorganizētas jautras rotaļas un diskotēka. Pieaugušajiem tika dota iespēja darboties radošajās darbnīcās, piedalīties jautrās stafetēs un tikties ar Salatēti. Polockas pedagogi jaunā mācību gada sākumu tradicionāli saista ar šo pasaku tēlu. Ludzas BJC vadītāja E. Obrumāne dalās savos iespaidos par braucienu: “Mēs esam patiesi gandarīti par iespēju viesoties vecākajā Baltkrievijas pilsētā Polockā un ņemt aktīvu dalību tās pilsētas svētkos. Īpaši interesanti bija uzzināt, kā tiek organizētas bērnu un jauniešu brīvdienas Baltkrievijā. Ceram arī uz turpmāku sadarbību. Šogad, oktobrī, Ludzā paredzēta tikšanās ar kolēģiem no Polockas, kuras laikā tiks lemts par turpmāko sadarbību.”

 

Šogad Ludza kļuva par Polockas pilsētas svētku aktīvu dalībnieku. Ļoti ceram, ka tā kļūs par jauku tradīciju un stiprinās draudzības saites starp Baltkrieviju un Latviju.

 

 

Informāciju sagatavoja Rita Kučāne, LdNM komunikāciju un sabiedrisko attiecību vadītāja

coloring.cool