LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Trešdiena, 2021. gada 23. jūnijs
Līga
Ludza
Partly sunny
25°C
 
A A A

Ludzā aizvadīts 10. Latvijas Amatierteātru brīvdabas izrāžu festivāls „VEZUMS 2020”

29. un 30. augustā Ludzā norisinājās 10. Latvijas Amatierteātru brīvdabas izrāžu festivāls „VEZUMS 2020”.

Amatierteātru brīvdabas izrāžu festivālā piedalījās 16 kolektīvi no Rīgas, Madonas, Kārsavas, Limbažiem, Viļakas, Valmieras, Jelgavas, Bauskas, Lielvārdes un Ludzas novadiem.

Festivāls notika  Ludzas  novadpētniecības muzeja brīvdabas teritorijā un tas sākās ar amatierteātru festivāla dalībnieku gājienu, kura priekšgalā bija Ludzas domes priekšsēdētājs E. Mekšs. Domes priekšsēdētājs E.Mekšs sveica visus festivāla dalībniekus un novēlēja kolektīviem veiksmi, bet skatītājiem daudz pozitīvu emociju.

Dalībniekus uzrunāja arī festivāla”Vezums”organizatori, biedrības „Suprātka”valdes priekšsēdētāja Biruta Jermaka un festivāla idejas autore Ligita Valijeva.

Amatierkolektīvu veikumu vērtēja  žūrija: Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Aina Matīsa, Latvijas amatierteātru speciālists Haralds Ulmanis un režisore, skatuves runas pedagoģe Māra Liniņa.

Pēc svinīgās ievadrunas skatītāji varēja izbaudīt amatierteātru kolektīvu uzvedumus. Divu dienu garumā notika 16 dažādu žanru izrādes. 

Pasākumu rīkoja Ludzas novada pašvaldība, sadarbībā ar biedrību „Suprātka” un Valsts kultūrkapitāla fonda, Latgales reģiona attīstības un A/S Latvijas valsts meži atbalstu. Nākamgad festivāla norise plānota Bauskas novada Uzvarā. 

 

             Informāciju sagatavoja Biedrības „Suprātka” valdes priekšsēdētāja Biruta Jermaka

Foto: Ainārs Spūlis

Festivāla autores vēstule:

Ar ceļa vēju sejā

Pagājis kārtējais Latviešu amatierteātru Brīvdabas izrāžu festivāls “VEZUMS 2020” Ludzā . Festivālā ar lielākiem vai mazākiem piedzīvojumiem bija sabraukuši 16 am/t no 11 Latvijas novadiem. Festivālu atklāja Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs, ar sirsnīgiem vārdiem sveicot visus festivāla dalībniekus un novēlot viņiem veiksmi. Bija liels prieks atkal festivāla žūrijas sastāvā redzēt “VEZUMA” veterānus, kuri milzīgo darbu – vērtēt visu labo, ko kolektīvi ir sasnieguši, dara jau no 1. festivāla 2000 gadā. Tie ir – Latvijas Kultūras akadēmijas emeritus profesore Aina Matīsa, Latvijas amatierteātru  speciālists, režisors Haralds Ulmanis un jauno paaudzi pārstāvēja kinorežisore un skatuves runas pasniedzēja Māra Liniņa. 

       Man, kā festivāla autorei īpašu gandarījumu sagādāja fakts, ka vēl nevienā festivālā nav bijusi tik ideāla un saliedēta darba komanda, kā šogad. Milzīgu paldies gribu teikt Muzeja kolektīvam, Milānas vadībā, Ludzas izglītības, kultūras un sporta pārvaldes darbiniekiem, metodiķes Karinas Demko-Senkānes vadībā, par bezierunu visu praktisko momentu risināšanā. Īpašu pateicību pelnījis Ludzas BJC kolektīvs , direktores Eleonoras Obrumānes vadībā, par visu tehnisko jautājumu risināšanu un ideālas darba grupas organizēšanu. Brīnišķīgi un aizrautīgi, neskatoties uz lietaino laiku strādāja brīvprātīgie, skolotājas Intas Žeikares vadībā un ,protams, Vandiņa, kas veica ne tikai scenāristes pienākumus, bet aktīvi risināja visus neparedzētos pavērsienus festivāla gaitā. Tas pats par pašaizliedzību jāsaka par Anitu Gromovu, jo tik brīnišķīgu adatu spilventiņu festivālam nav bijis nekad. Sirsnīgs paldies no visas sirds Ludzas Tautas nama direktorei Valentīnai Razumovskai par mīļo uzņemšanu savā paspārnē lietus laikā. Liels paldies Salnavas lustīgajiem muzikantiem un biedrībai “Kūzuls”, vadītājai Valentīnai Kirsanovai, par sadarbību un tehnisko palīdzību.

Vienu es ar lielu pārliecību varu teikt, ka mums Ludzas novadā ir ļoti daudz Labu cilvēku, kuri gatavi viens otram palīdzēt pie mazākās nepieciešamības. Par Biedrības “SUPRĀTKA” vadītāju Birutu Jermaku man vienkārši trūkst vārdu, lai izteiktu apbrīnu par viņas atbildības līmeni, uzņemoties organizēt tik lielu pasākumu mums tik sarežģītajos apstākļos – paldies tev, Birutiņ. Liels paldies Ludzas restorānam par garšīgajām pusdienām, Līgas Kondrātes čaklajām rokām par firmīgo Vezuma putru un Mārītei par garšīgo ciema kukuli. Paldies Ernai, par sadarbību, Ivitai par manu “īpašo” datorprasmju revīziju, paldies visiem, kas vizināja mani visu festivāla laiku.

       Bet, vislielākais atradums mūsu festivālam ir jaunu vadītāju ieguvums, kas tagad dzīvos savu patstāvīgu dzīvi festivāla vēsturē. Tie ir Blaumaņa lugas varoņi Zāra un Joske, kurus jau ar pirmajiem izrāžu mirkļiem ar mīlestību sagaidīja gan aktieri, gan skatītāji.  Tālāk Vezums ir jūsu rokās Sabīne un Normund! Un pirmais svarīgais uzdevums jau ir veikts – Ludzas, kā senākās karaceļu krustpunktu pilsētas pārtapšana par mīlestības ceļu krustpunktu ir notikusi. Par to vienbalsīgi nolēma aktieri ar skatītājiem.

 Ludza, no 2020.gada 30. augusta, tu esi mīlestības pilsēta.

Ar visdziļāko pateicību sirdī, festivāla autore Ligita Valijeva

Žūrijas locekļu vēstule:

Latvijas amatierteātru brīvdabas izrāžu festivāls “Vezums” 2020., kas no 29. līdz 30. augustam norisinājās Ludzā, priecēja gan skatītājus, gan žūriju ar krāšņu iestudējumu programmu. Šogad festivālā varēja baudīt latviešu klasikas darbu iestudējumus, igauņu folkloras motīvus skatuviskā ietērpā, A. Čaka dzejas interpretāciju, jautrus skečus par bijušajiem kolhoza laikiem, kustību izrādes kā arī oriģināldramaturģijas iestudējumus par mūsdienu Latvijas dzīves norisēm. Vairākos iestudējumos iezīmējās spilgti aktierdarbi, kas liecina, ka amatierteātru režisoriem izdevies smalki un niansēti izstrādāt skatuves tēlu un rakstura līnijas. Festivāla gaisotni papildināja kolorīti programmas pieteicēji Zāra un Joske, kuri iezīmēja seno Ludzas vēstures posmu, kad pirmskara gados pilsētā mita ebreju tautības cilvēki. Nenoliedzami teātramīļiem jāpateicas par nozīmīgo notikumu Latgales kultūras dzīvē, ir festivāla idejas autorei un ilggadējai patronesei Ligitai Valijevai. Iepriecinošs ir secinājums, ka kopējais Vezuma izrāžu mākslinieciskais līmenis ir kļuvis gan satura, gan dramaturģiskā materiāla izvēles ziņā, daudzpusīgāks un mērķtiecīgāks. Ļoti profesionāli vērtējams festivāla organizatoriskais darbs, tas radīja sirsnīgu un omulīgu gaisotni visu festivāla norises laiku, kaut brīžiem skatuvēm, pāri slīdēja lietus mākoņi. Paldies Ludzas domei, biedrībai “Suprātka” un Ludzas Novadpētniecības muzeja kolektīvam.
Spēlētprieku, saskanīgo gaisotni un radošo darbu, kas ieguldīts katras izrādes veidošanā nevar nepamanīt, tas mudina cerēt, ka Vezums ripos tālāk arī turpmāk un tam pievienosies vēl citi amatierteātru kolektīvi no visas Latvijas.   

 

Žūrijas locekļu vārdā profesore Aina Matīsa

coloring.cool