LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis
Ludza
Showers
21°C
 
A A A

Lielais latgaļu tirgus kļuvis par tautas svētkiem

Saulgriežu svētku svinēšana Ludzā iesākās ar vērienīgu un jau tradicionālu visai Latgalei nozīmīgu notikumu – Lielo latgaļu tirgu pilskalnā. Šoreiz tas notika jau septīto reizi.
Vērtējot pasākuma norisi, Līga Kondrāte ar gandarījumu atzīmēja, ka ar katru gadu šis saiets kļūst aizvien plašāks un ir kļuvis par svētkiem, kur notiek ne tikai pirkšana un pārdošana, bet arī aktīva darbošanās, satikšanās, koncertprogrammu baudīšana, amatnieku darba procesa iepazīšana, pieredzes apmaiņa, tautas tradīciju apgūšana. Tieši tas jau ir galvenais sarīkojuma uzdevums – radīt svētku gaisotni. Pēc tās uz Ludzu tālu ceļu brauc arī daudzi pārnovadnieki. To izjuta arī filmēšanas grupa no Korejas, kas veido raidījumu ciklu par Latviju. Viens raidījums būs veltīts tieši Jāņu tradīcijām. Arī ludzānieši un viesi nenāk šurp tikai tāpēc vien, lai ko nopirktu, bet pavada pilskalnā vairākas stundas, pat visu pēcpusdienu, lai izjustu, ka tie ir visas tautas svētki.
DSCF5141Tirgū piedalījās vairāk nekā 80 amatnieki, kas ir vairāk nekā pērn. Bija meistari, kuri atbrauca pirmoreiz, jo par šo pasākumu bija dzirdējuši no citiem. Kā parasti, visvairāk pircēju drūzmējās tur, kur pārdeva sieru, kūpinājums un citus gardumus. Interesanta bija programma bērniem, ko nākamgad iecerēts vēl paplašināt. Jau šogad bija ieplānots izveidot lauku sētas modeli, kur bērni var aplūkot aitas, kazas, citus mājdzīvniekus, kas arī mazpilsētas bērniem ir eksotika, bet tas vēl neizdevās. To, ka interese ir liela, apliecināja bērnu sajūsma par trusēniem un cālēniem, ko bija atveduši saimniecības ,, Grunduļi” saimnieki. Kā allaž, daudziem piedzīvojums ir vizināšanās krāšņajā zirgu pajūgā, Kroma kolna bruolistes dalībnieku darbošanās. Jau ierasts, ka tirgū var mācīties pīt Jāņu vainagus vai arī nopirkt kādu īpaši krāšņu – piemēram, no liepziediem vai vārpām. Tradicionāli te darbojas Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti ar izzinošām spēlēm, bet alus dzeršanas sacensības notika pirmoreiz.
Visas dienas garumā varēja baudīt koncertprogrammu. Paldies visiem mūsu novada kolektīviem un viesiem, kuri tajā piedalījās. Skatītāju sēdvietas visu laiku bija aizņemtas. Tātad koncertnumuri nav tikai fona radīšanai vien, daļa nāk skatīties vai klausīties tieši noteiktu kolektīvu.
Arī uz saulgriežu seno rituālu, kas notiek noslēgumā, nāk tie, kuri grib ko iemācīties savām Jāņu svinībām un izjust svētku maģisko nozīmi. Šoreiz interesentu uz folkloras kopas ,, Egle” uzstāšanos bija vairāk nekā pērn. Nākamgad ieplānots šo rituālu rīkot agrāk – apmēram sešos pēcpusdienā, kad aktīvā tirgošanās parasti beidzas, bet tirgus sākums plkst. 12. 00, šķiet, ir visiem ērtā laikā.
Paldies biedrībai ,, Ludzas amatnieks”, SIA ,, Ludzas apsaimniekotājs”, TN darbiniekiem, kas paveica praktiskos darbiņus, lai viss izdotos. Arī laiks šoreiz bija patīkams. Svētku noskaņu gan pēcpusdienā sašūpoja VID pārbaude, pēc kuras vairāki amatnieki devās prom. Tā ir pieredze, lai nākamgad šādai kontrolei visi būtu gatavi.

 

Vanda Žulina

coloring.cool