LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 22. jūnijs
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ludza
Intermittent clouds
29°C
 
A A A

Latvieši, lietuvieši un baltkrievi aicina aktīvi pavadīt brīvo laiku

Tuvojoties vēsākam laikam, bieži rodas jautājums: „Kā interesanti un lietderīgi pavadīt brīvo laiku?” Daži izvēlas doties uz siltajām zemēm, citi – dod priekšroku atpūtai tepat uz vietas. Kas ir paveikts, lai veicinātu pierobežas reģionu pievilcību dzīvošanai un atpūtai tajos? Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmai Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta ietvaros 2007-2013 (turpmāk – programma) ir piedāvājumi tiem, kas vēlas arī ziemas laikā aktīvi pavadīt brīvo laiku.

Nūjošanas un slēpošanas trase PreiļosSlēpošana LudzāInformācijas tehnoloģiju laikmetā daudzi cilvēki samazina savu fizisko aktivitāti. Bērnu mazkustīgs dzīvesveids negatīvi ietekmē pusaudžu un pieaugušo veselību. Projekts „Kustība ir dzīve” ļāva 10 Latvijas un Baltkrievijas pierobežas pašvaldībās uzlabot aktīvā brīvā laika pavadīšanas un sporta iespējas, it īpaši ziemas laikā. Ludzas, Preiļu, Riebiņu, Ilūkstes, Aglonas un Rēzeknes novados Latgalē, kā arī Braslavas, Verhņedvinskas, Novopolockas un Glubokojes rajonos Vitebskas apgabalā tika ierīkotas vairākas slēpošanas un nūjošanas trases. Iedzīvotāju lietošanai tika iegādāti slēpošanas un nūjošanas komplekti, kā arī atbilstošs aprīkojums ierīkoto trašu uzturēšanai.

Kļockas Maizes muzejāPēc veselīgas atpūtas svaigā gaisā aicinām doties uz Starptautisko kulinārā mantojuma centru Krāslavā, kas tika dibināts projekta „Bella Cuisine” realizācijas gaitā. Ceļotāji tiek mīļi gaidīti renovētajā grāfu Plāteru pils kompleksa pārvaldnieka mājā, lai nobaudītu Latvijas un Baltkrievijas tradicionālos ēdienus. Centrā var saņemt izsmeļošu informāciju par labākajām atpūtas vietām ne tikai pie mums Latgalē un pie kaimiņiem Aukštaitijā, un Vitebskas apgabalā, bet vēl 30 reģionos, kuri ir Eiropas Kulinārā mantojuma tīkla dalībnieki, kas glabā no saviem sentēviem mantotās kulinārās tradīcijas.

Atver muzeja vārtus!

Projekts "Atver muzeja vārtus"Projekta „Muzeju vārti” ietvaros izstrādātais tūrisma maršruts piedāvā iepazīt kultūrvēsturiskā mantojuma vērtības, ko saudzīgi glabā Latgales, Polockas un Utenas pierobežas reģionu muzeji. Tieši muzeji ir vieta, kas mūs sirsnīgi aicina ne vien izzināt savas valsts vēsturi, apzināt savas saknes un identitāti, bet arī labāk iepazīt kaimiņus. Maršrutu, kas apvieno triju valstu 38 muzejus, veido 6 posmi. Jāuzsver, ka apmeklētāju ērtībai maršruts sastādīts tā, lai ceļotāji pēc savām vēlmēm un ieskatiem to jebkurā punktā varētu gan uzsākt, gan arī noslēgt. Viesojoties jebkurā no muzejiem, var izmantot arī izstrādāto vienoto biļeti divu un vairāk muzeju apmeklēšanai par vienu cenu.

Pateicoties Eiropas Savienības (ES) finansējumam, Rugāju, Balvu, Susāju pagasta, Viļakas, Upītes, Baltinavas, Ludzas, Bērzgales, Rēzeknes, Sakstagala, Viļānu, Maltas, Preiļu, Vārkavas, Naujenes, Daugavpils, ka arī Polockas un Utenas muzeji ir kļuvuši ne tikai atraktīvāki un pieejamāki visiem interesentiem, bet arī modernāki. Muzejiem tika piegādāts un tajos uzstādīts mūsdienīgs aprīkojums – ekspozīciju un ceļojošo izstāžu stendi, audio gida iekārtas, datortehnika, apgaismes ierīces, audiovizuālās iekārtas, mitruma savācēji u.c., kā arī muzeju krātuves tika papildinātas ar autentiskiem tērpiem.

Ja esat vēstures cienītājs, tad noteikti ir vērts apmeklēt muzeju zem atklātās debess – Daugavpils kultūrvēstures pērli – Dinaburgas cietoksni. ES finansētā projekta rezultātā Daugavpils pašvaldībai izdevās restaurēt cietokšņa pirmo krasta luneti, kas tagad ir kļuvusi par Latvijas otrās lielākās pilsētas vizītkarti. Savukārt Baltkrievijā tika rekonstruēts Grodņas reģionālais mantojuma centrs. Abi restaurētie objekti ir iekļauti jaunizveidotajā 890 km garā pārrobežu tūrisma maršrutā „Pa Tīzenhauzenu dzimtas ceļu”, kas apvieno visas trīs programmas valstis.

Trīspusējie projekti turpināsies

Kopumā programmas ietvaros 5 gadu laikā vairāk nekā 200 organizācijas no Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas īstenoja 57 projektus šādās jomās: izglītība, veselība, sociālā integrācija, tūrisms, ekoloģija, kultūra, uzņēmējdarbība, robežu drošība un transports. Projektiem piešķirtais ES finansējums – 37,2 mlj. eiro.

Vairāk par programmas projektiem jūs varat uzzināt: www.enpi-cbc.eu.

Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas delegācijas aktīvi strādā pie jaunās Eiropas kaimiņattiecību instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 uzsākšanas. Latvijas organizācijām tagad ir īstais laiks jaunu projektu ideju izstrādei, kā arī partneru meklēšanai Lietuvā un Baltkrievijā.

Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija veic programmas Nacionālās iestādes funkcijas.

Sagatavoja Lolita Čepurnaja, Informācijas speciāliste, Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas Apvienotā tehniskā sekretariāta Latvijas filiāle

 

coloring.cool