LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 13. jūnijs
Uva, Ainārs, Zigfrīds
Ludza
Mostly cloudy
13°C
 
A A A

Latgales reģiona izglītības iestādes konkursā savāc 183,8 tonnas makulatūras

862a457e97794db867b2905b0e9f9c2cIr noslēgusies „Zaļā josta” rīkotā Vislatvijas makulatūras vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” 12. gadskārta. Pulcējot vairāk nekā 96 tūkstošus skolēnu un pirmsskolas izglītības vecuma bērnu no visas Latvijas, ir savāktas un nodotas pārstrādei 1185,4 tonnas makulatūras. No Latgales reģiona, kuru šogad konkursā pārstāvēja 81 izglītības iestāde, pārstrādei nogādātas 183,8 tonnas nevajadzīgu papīru. Ar bērnu un viņu tuvinieku līdzdalību izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu.

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!” rīko “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži” un Valsts izglītības satura centru. Konkursā ik gadu piedalās gan bērnudārzi, gan vispārizglītojošās skolas, gan interešu izglītības pulciņi un pat jaunsargu vienība. Turklāt ik gadu makulatūras vācēju skaits pieaug. Piemēram, šogad konkursā iesaistījās par 31 mācību iestādi vairāk nekā pērn.

Latgales reģiona izglītības iestādes ir kļuvušas par ilggadējiem “Zaļā josta” rīkoto otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu dalībniekiem. Arī makulatūras vākšana skolās ir viena no disciplīnām, ko bērni ik gadu veic ar prieku, turklāt arī skolu pārstāvji jau līdz ar pirmajām mācību gada dienām gaida iespēju reģistrēties dalībai konkursā.

Īpašu aktivitāti makulatūras vākšanā šogad izrādīja Daugavpils pilsētas izglītības iestādes. Makulatūras vākšanas konkursam šogad pieteicās 17 Daugavpils izglītības iestādes, mācību gada gaitā pārstrādei savācot 22,8 tonnas makulatūras. Savukārt no Daugavpils novada makulatūras vākšanā iesaistījās 6 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 8,5 tonnas papīra atkritumu. Balvu novadu konkursā pārstāvēja 7 izglītības iestādes, pārstrādei savācot 20,7 tonnas makulatūras.

Vislielāko makulatūras apjomu no Latgales šogad savāca Rēzeknes novadā, kuru konkursā pārstāvēja 15 izglītības iestādes, pārstrādei nododot nepilnas 29 tonnas makulatūras. Arī Ludzas 2. vidusskola aktīvi iesaistījās makulatūras vākšanas akcijā, kopā savācot nedaudz vairāk par 3 tonnām. Aktīvākais skolēnu vidū bija Ludzas 2. vidusskolas audzēknis Timurs Kovaļenko, kas savāca 645 kg makulatūras.

Aktīvi iesaistoties makulatūras vākšanā, Latgales izglītības iestādēm izdevies iekļūt konkursa “Tīrai Latvijai!” uzvarētāju vidū. Savācot 21,9 tonnas makulatūras, Preiļu 1. pamatskola iegūst 2. vietu makulatūras vākšanas konkursā, no konkursa pirmās vietas ieguvējiem – Lielvārdes novada pašvaldības Jumpravas vidusskolas – atpaliekot vien par 5 tonnām makulatūras.

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv.

Uzziņai:

Makulatūra – nevajadzīgi papīra un kartona atkritumi – ir videi viens no nekaitīgākajiem atkritumu veidiem, kas ārējās vides apstākļu ietekmē sadalās dažu mēnešu laikā. Taču papīra ražošana no celulozes ir resursu ietilpīgs process, kura laikā tiek patērēts ievērojams elektrības un ūdens apjoms, turklāt tiek masveidā izcirsti koki – skābekļa ražotāji un ogļskābās gāzes absorbētāji. Cilvēka patēriņa apmierināšanai tiek izcirsti meži – mainās klimats un tiek ietekmētas veselu ekosistēmu dzīvotnes.

Papīra pārstrāde otrreizējās izejvielās ir būtisks instruments, lai saglabātu dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

Papildu informācija:

Laima Kubliņa, „Zaļā josta” mārketinga vadītāja

26710793, [email protected], www.zalajosta.lv, www.lzj.lv

coloring.cool