LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 13. maijs
Ira, Iraīda, Irēna, Irina
Ludza
Mostly cloudy
15°C
 
A A A

Latgales kongress pirms 100 gadiem noteica Latvijas nākotni

Par Latvijas simtgades svinību sākumu var uzskatīt vairākus valsts nozīmes pasākumus, kas aprīļa beigās un maija sākumā notiks Rēzeknē un Daugavpilī. Tiks atzīmēta vēsturiskā Latgales kongresa simtgade, uzsverot, ka tieši šim notikumam ir milzīga nozīme vienotas Latvijas valsts tapšanas procesā.

Kas tad notika Rēzeknē 1917. gada 26. un 27. aprīlī (pēc pašreizējā kalendāra – 9. un 10. maijā)?

Rēzeknes kinoteātrī „Diāna” pulcējas 232 Latgales kongresa delegāti no Rēzeknes, Ludzas, Daugavpils apriņķiem, Pēterburgas un Maskavas latgaliešu pārstāvji, strēlnieku delegāti. Bija uzaicināti 118 viesi.

Galvenais jautājums – iespēja pašiem noteikt Latgales turpmāko likteni.

Pastāvēja trīs iespējas: 

  • palikt Vitebskas  guberņas sastāvā;
  • izveidot Latgales autonomiju;
  • pievienoties Vidzemes un Kurzemes latviešiem apvienotā Latvijā.

Kongresu vadīja Francis Trasuns.

Viedokļi bija atšķirīgi. Jāzeps Rancāns uzsvēra, ka vienošanās ar pārējiem latviešiem nesīs Latgalei labākos augļus. Zigfrīds Anna Meierovics: – Mēs visi esam viena tauta.

Šaubas par apvienošanās lietderību izteica Francis Kemps. Vai  izdosies saglabāt savu valodu, tradīcijas, identitāti? Neguvis atbalstu, F. Kemps kopā ar saviem domubiedriem atstāja kongresu.

Balsojums notika nākamajā dienā. Par apvienošanos Vidzemes un Kurzemes latviešiem nobalsoja 182 delegāti, atturējās viens.

Šis lēmums ir vēsturiski ļoti nozīmīgs visiem novadiem – topošajai Latvijas valstij. Kongress nolemj, ka Vitebskas guberņas, Kurzemes, Vidzemes latvieši ir vienota tauta. Latgale atdalās no Vitebskas guberņas.

Latgale tai pašā laikā saglabā autonomas tiesības ticības, valodas, baznīcas, skolu un saimniecības lietās.

Šis kongresa lēmums ir nozīmīgs solis ceļā uz vienotas neatkarīgās Latvijas valsts veidošanu, ceļā uz valsts proklamēšanu 1918. gada 18. novembrī.

Atzīmējot kongresa simtgadi, šopavasar notiks IV Pasaules latgaliešu konference. Rēzeknē atklās pieminekli, uz kura būs Raiņa vārdi: – I Kurzeme, i Vidzeme, i Latgale mūsu. Gada nogalē plānota IX Starptautiskā latgalistikas konference, veltīta Franča Kempa 140 gadu jubilejai. Franča Kempa interesantā personība ir Latgalei nozīmīga, viņa devums mūsu vēsturē ir pelnījis pētījumus. 

Šā gada pavasaris dos mums iespēju iedziļināties Latgales un Latvijas vēsturē. Sekosim pasākumu plānam un iesaistīsimies tajos!

Sagatavoja Vanda Žulina

Foto: Jēkaba Strazdiņa gleznotā 1917. gada Pirmā Latgales latviešu kongresa aina no Latvijas Nacionāstures muzeja krātuves

coloring.cool