LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Svētdiena, 2021. gada 13. jūnijs
Uva, Ainārs, Zigfrīds
Ludza
Mostly cloudy
14°C
 
A A A

Katrs var uzdrīkstēties!

Latvijas TV erudīcijas spēle skolēniem “Gudrs, vēl gudrāks” jau vairākus gadus katru piektdienas vakaru saista visu vecumu skatītāju uzmanību. Šis gads bija īpašs LPĢ līdzjutējiem, jo 10. klases skolnieks Atis Austris Kalvītis uzvarēja vienā no 10. klašu pusfināliem un piedalījās konkursa finālā. Spēli Atis pabeidza ar trešo rezultātu. Līdz šim  TV spēles finālā pirms vairākiem gadiem bija izdevies tikt tikai vienam LPĢ vidusskolēnam – Mārim Lapšovam.

Tagad, kad ir jau pagājis laiks, norimis stress, uzdevām Atim dažus jautājumus par piedzīvoto. Ata atziņas un pieredze varbūt mudinās arī pārējos skolēnus uzdrošināties un pārbaudīt savas spējas.

Kā iesākās Tavs ceļš šai piedzīvojumā?

-Raidījumu skatījos bieži, īpaši jaunākajās klasēs. Varbūt dažkārt arī ienāca prātā doma piedalīties, bet nekad nebiju sūtījis pieteikuma anketu. Parasti pievērsu uzmanību dalībnieku vidējai atzīmei, bet man tā tik augsta nebija, arī tāpēc neuzdrošinājos. Pagājušajā gadā pusfinālā piedalījās mana māsa. Novērtēju, ka jautājumi nemaz tik sarežģīti, uz daudziem zināju atbildes.

Tomēr visvairāk mani pamudināja klasesbiedrene Kristiāna. Tieši viņas rosināts, iesaistījos atlases kārtā, ko rīko Radio 5. Radio tiešraidē jāatbild uz jautājumiem, un arī tā katrā klasē vienu dalībnieku, radiospēles uzvarētāju, uzaicina uz pusfinālu. Rezultātā pēdējā brīdī nevarēju atbildēt uz  jautājumu, kurā bija jānosauc radio dīdžeji, un uz pusfinālu tika meitene no Dobeles, bet manī bija jau radies  cīņas spars, azarts.

Izlēmu, ka sūtīšu pieteikuma anketu. Tas nav nekas sarežģīts, bet jāpadomā, lai atbildes nebūtu vienveidīgas, lai anketu pamanītu starp daudziem simtiem. Pakonsultējos ar skolotāju un pieteicos. Biju priecīgs, kad saņēmu uzaicinājumu. Līdz raidījuma ierakstam palika apmēram divas nedēļas.

Vai gatavojies īpaši?

-Aizgāju uz bibliotēku un izņēmu vairākas nozaru enciklopēdijas, lai tās vēlreiz pārskatītu. Vēsture, ģeogrāfija, literatūra man padodas labi. Esmu piedalījies olimpiādēs. Kopš bērnības daudz lasu. Cerēju, ka gan jau no lasītā un mācītā  varētu noderēt. Interesējos par operu, klasisko mūziku. Ja būs jautājumi no eksaktajiem priekšmetiem, jācer uz veiksmi. Dažu nedēļu laikā neko nesagrābsi.

Tev veicās ar jautājumiem? Sarunā pēc spēles teici, ka daudzus jautājumus vienkārši nepaspēji atbildēt.

– Pusfinālā un arī finālā pirmajās kārtās veicās labi, bet finālā zaudēju tad, kad vajadzēja ļoti ātri reaģēt un pirmajam nospiest atbildes pogu. Pamanīju, ka dažkārt nospiežu to gandrīz vienlaicīgi ar kādu, bet tomēr dažās sekundes par vēlu. Par to ir žēl, īpaši, ja atbildi esi zinājis. Tur nav laika šaubīties un prātot. Ja godīgi, lielākā daļa jautājumu tomēr ir no skolas programmas vai ir ar to vismaz saistīti.

– Kā notika filmēšana?

-No raidījuma ieraksta līdz TV pārraidei paiet ilgs laiks, tomēr, raidījumu montējot, izdodas saglabāt un parādīt skatītājiem to spriedzi, kas valda studijā. Uzskatu, ka man šoreiz neizdevās sevi vispusīgi atklāt videomateriālā, kuru filmēja skolā. Virsuzdevums bija parādīt, kā es gatavojos Dziesmu svētkiem, bet man šai jomā nav pieredzes. Ja kāds mani nepazīst, diez vai viņš ko interesantu un būtisku uzzināja par mani. Tā atklāties, par sevi stāstīt neesmu radis.

Uzzināju arī raidījuma tapšanas aizkulises. Protams, labi ir tas, ka tā nav tiešraide, bet satraukums bija tāpat.

Tavas atziņas, ko esi guvis.

-Sapratu, ka vajag uzdrošināties, vajag krāt pieredzi. Finālā gandrīz visi spēlē jau bija piedalījušies arī agrāk. Ūlavs , kurš palika otrais, piedalās jau ceturto reizi, un, cik sapratu, startēs arī nākamgad. Sapratu, ka neviens nevar visu zināt. Ja man literatūras un mākslas jautājumi šķita viegli, tad pretinieki tos nezināja, toties perfekti orientējās fizikā. Sapratu arī to, ka nav svarīga vidējā atzīme. Lai pieteiktos, vajadzīga uzdrīkstēšanās un interese par kādām jomām. Nav būtisks arī skolas nosaukums un statuss, bet paša darbs un intereses. Nejutos vājāk sagatavots par Valsts ģimnāziju skolēniem. Interesanti, ka finālā no Latgales bijām trīs.

Kādi ir Tavi ieguvumi?

-Tas man deva stimulu tālāk attīstīties, cēla arī pašapziņu. Uzzināju ko jaunu informātikā, fizikā. Domāju, ka tas saliedēja arī klasi, jo visiem bija kopīgs  piedzīvojums. Nenožēloju, ka piedalījos.

 Paldies visiem, kuri man ticēja un atbalstīja!

Sagatavoja Vanda Žulina

 

 

 

 

coloring.cool