LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Otrdiena, 2021. gada 15. jūnijs
Vilija, Vits, Žermēna, Baņuta
Ludza
Mostly cloudy
13°C
 
A A A

Izstādes “Dembicas vēsture attēlos un vārdos” atklāšana | FOTO

29. augustā Ludzas Novadpētniecības muzejā tika atklāta ceļojošā izstāde “Dembicas vēsture attēlos un vārdos”. To uz Ludzu atveda Dembicas Reģionālā muzeja direktors Jaceks Dimitrovskis (Jacek Dymitrovski).

Sadarbība starp Ludzas un Dembicas muzejiem sākās 2012. gadā, kad tika atklāta viena no pirmajām izstādēm, nu jau tas ir kļuvis par tradīciju. Kā stāsta Ludzas Novadpētniecības muzeja direktores p.i. Iveta Matvejenko, tad izstādes tiek rīkotas katru gadu, vienu gadu Dembicas muzeja darbinieki ciemojas Ludzā, savukārt citu Ludza viesojas Dembicā. Šoreiz kopā ar Jaceku ciemojās arī Ržešovas reģionālā muzeja direktors Bogdans Kazmars (Bogdan Kaczmar) un Jans Žureks (Jan Żurek)

Izstādes dalībniekus spēja aizraut Dembicas Reģionālā muzeja direktora Jaceka stāstījums par pilsētu un tās vēsturi-  izzinoši un ar humoru. Izstādes ekspozīcijā informācija ir sniegta gan poļu, gan latviešu valodās. Tas ir stāsts par pilsētas nozīmīgākajiem kultūrvēstures objektiem šeit un tagad- katoļu baznīca, sinagoga, Dembicas dzelzceļa stacija, ģimnāzija, licejs, Grifu laukums un tiesa u.c., visam savs stāsts un nozīme.

“Dembica ir sens mūsu partneris, taču jāatzīmē, ka pirmo reizi tiek atvesta izstāde par pilsētu un tās vēsturi, iepriekš tematika atšķīrās- tā bija māksla, reliģija, u.c. Izstādē skatāms arī autentisks, 19. gs Dembicas pilsētas modelis, kas balstīts uz pilsētas vēsturisko aprakstu. To ir veidojis viens no Dembicas reģionālā muzeja darbiniekiem Jans Žureks, kam viennozīmīgi ir liels talants, tas ir smalks un rūpīgs darbs.” stāsta Ludzas novadpētniecības muzeja izstāžu kurators Valērijs Dzevaltovskis.

Izstādes atklāšanā uzrunu teica Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs, kā arī Latvijas Poļu biedrības Ludzas nodaļas vadītāja Jolanta Strogonova. Draugi no Polijas pasniedza dāvanas muzejam un tā darbiniekiem, kā arī pašvaldībai. 

Izstāde Ludzas novadpētniecības muzejā būs skatāma līdz pat novembrim.  

Informāciju sagatavoja Ludzas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Dukaļska

coloring.cool