LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Clear
21°C
 
A A A

Izskanējušas XXIII poļu kultūras dienas Latgalē

Gadsimtu gaitā Latgalē cieši savijušās latgaliešu un latviešu kultūru tradīcijas ar citu mūsu novadā dzīvojošo tautību kultūrām, tostarp poļu, ukraiņu, baltkrievu, krievu, ebreju u.c. Lai nodrošinātu poļu kultūras tradīciju ilgtspējīgumu, stiprinātu saikni starp paaudzēm un iepazīstinātu arī citu tautību pārstāvjus ar poļu kultūru – mākslu, mūziku, deju un dziesmu, tādējādi veicinot savstarpējo toleranci un sadarbību, jau 23. reizi tika organizētas poļu kultūras dienas Latgalē.

5. septembrī notika pasākums Lūznavas muižā. Tika organizēta  tikšanās ar mākslinieci Julittu Bialy (Varšava), kuras darbi bija apskatāmi Lūznavas muižas telpās jau no 13. augusta. Savukārt, 6.septembrī  poļu kultūras dienu notikumi risinājās Rēzeknē: Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijā un Nacionālo biedrību KN. 

Sestdien, 7. septembrī poļu kultūras pasākumi norisinājās Pasienē un Ludzā.

Rīta agrumā, Svētā Dominika Romas katoļu baznīcā, Pasienē pulcējās biedrības „Latvijas poļu savienība” biedri teju no visām pilsētām, kur darbojas biedrība. Sv. Misi celebrēja V.E. Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis. Ar skaistiem dziedājumiem Sv. Mises norisi kuplināja LPS Jelgavas nodaļas sieviešu ansamblis. 
Visu pašdarbības kolektīvu svētku koncerts notika senākajā Latvijas pilsētā Ludzā. Pasākuma laikā tika akcentēta  kāda skaista tradīcija, ko 2012.gadā iesāka Polijas Republikas prezidents B. Komorovskis  – tautas lasīšanas diena. Tas ir veids, kā iepazīstināt plašāku klausītāju loku ar poļu literatūras pērlēm. Šogad lasīšanai tika izvēlētas 8 poļu autoru noveles. Svētku koncerta laikā klausītājiem bija iespēja noklausīties fragmentus no izvēlētajām novelēm.

Par piedalīšanos koncertā  pateicamies biedrības Latvijas poļu savienība pašdarbības kolektīviem: korim ,,Jutrženka”’ no Rēzeknes (vadītāja Irēna Ivanova), ansamblim ,,Zgoda” no Jēkabpils (vadītāja Iveta Bērziņa), Poļu kultūras kluba korim ,,Polonez”’ no Rīgas (vadītāja  Tatjana Belugina), korim  ,,Promien” no  Daugavpils (diriģente Alina Lapinska), ansamblim ,,Bursztynki” no  Liepājas (vadītāja Ivonna Jadviga Šakale) , Krāslavas Grāfu Plāteru poļu pamatskolas ansamblim ,,Kropelki” (vadītājs Sergejs Artemenkovs), LPS Ludzas nodaļas vokālajam ansamblim (vadītāja Aina Kairova). Ar skanīgu uzstāšanos koncertu ievadīja Ludzas Tautas nama pūtēju orķestris ,,Ludza” (diriģents Deniss Smirnovs).

Visskanīgākos aplausus koncerta laikā izpelnījās dziesmu un deju ansamblis no Polijas ,,Suwalszczyzna” (vadītājs Roberts Sliževskis), kas priecēja visus pasākuma dalībniekus ar krāšņo uzstāšanos. Muzikālo pavadījumu spēlēja kapella.

Pasākuma noslēgumā biedrības  ,,Latvijas poļu savienība” valdes priekšsēdētājs Rišards Stankevičs izteica pateicības vārdus par sadarbību un atbalstu pasākuma organizēšanā  Ludzas novada pašvaldībai, Ludzas Tautas nama kolektīvam un vadītājai Valentīnai Razumovskai, SIA ,,LEAN” kolektīvam un vadītājai Jeļenai Petrovai. Pateicamies Inārai Mikažānei par jaukajām rudens ziedu kompozīcijām. 

Šis pasākums tika organizēts ar Fonda ,,Palīdzība poļiem austrumos”, Polijas Republikas Senāta un Ludzas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.

Pasākuma noslēgumā pasākuma vadītāja citēja Sv. Jāņa Pāvila II vārdus: “Mūsu optimisms,  pirmkārt,  balstās uz pārliecības, ka mums līdzās nemitīgi ir Dieva svētība un palīdzība, kuras nekad nepietrūks tiem, kas pazemīgi un uzticīgi to lūdz”.
Paturēsim prātā šos viedos vārdus.    

Informāciju sagatavoja Biedrības “LPS” Rēzeknes nodaļas valdes priekšsēdētāja Bernadeta Geikina-Tolstova

Ludzas nodaļas vadītāja Jolanta Strogonova 

coloring.cool