LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 14. jūnijs
Saiva, Santis, Sentis, Tija, Saivis
Ludza
Mostly sunny
21°C
 
A A A

Ērģeļu restaurācijas projekts tuvojas noslēgumam

Skan, Ludzas baznīcā atskan pirmās izmēģinājuma ērģeļu skaņas, ir pagājis vairāk kā gadsimts, un tomēr Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā atkal skanēs ērģeles.

Ir paveikts ļoti, ļoti daudz, viss, kas tika paredzēts projekta “Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā ērģeļu restaurācija” ietvaros, bet, lai varētu pilnvērtīgi spēlēt un priecēt baznīcas apmeklētājus, vajag nedaudz vairāk, nekā bija plānots. Šāda veida restaurācijas darbi nav prognozējami, jo būtībā tā ir restauratora atbildība, redzējums, ieguldītais milzīgais darbs un dvēsele. Restaurējot tik senas, izjauktas ērģeles, sākotnēji bija nepieciešams veikt pētniecības darbu, lai precīzāk varētu izplānot gan budžetu, gan arī veicamo darbu sarakstu, lai noskaidrotu, cik detaļas ir neatgriezeniski gājušas bijā, cik ir restaurējamas un cik jāizgatavo no jauna. Ludzas katoļu draudze nolēma pētniecības procesu apvienot ar restaurācijas procesu, tādējādi ieekonomējot laiku, taču šis ceļš izrādītājās ne tas vieglākais un īsākais.

Mūzikas instrumentu restaurācija ir specifiska restaurācijas nozare, kurā tradicionālās restauratoru specialitātes savijas ar mūzikas mākslu. Tāpēc Ludzas ērģeļu restaurācija restauratoram bija liels izaicinājums, jo atjaunot pilnīgi izjauktu mūzikas instrumentu bez dokumentācijas un ar tik lielu nolietojumu – tas ir divkāršs mākslas darbs, kas praktiski izveidots no jauna. Neraugoties uz visām grūtībām un problēmām, ar kurām jāsaskaras restauratoram, dzīvē atgriezts mūzikas instruments sniedz milzīgu gandarījumu, jo rezultāts parasti neiegulst muzeju krājumos, bet gan tiek intensīvi izmantots. Savukārt Ludzas Romas katoļu baznīcas ērģeles, iespējams, ir vienīgais 19. gadsimta beigu Pēterburgas ērģeļbūves tradīciju paraugs, līdz ar to Ludzas baznīca var lepoties ar to, ka ir saglabāts īpašs mākslas piemineklis.

Projekta mērķis ir sasniegts, jo ir veikta Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācija, saglabājot to autentiskumu un kultūrvēsturisko vērtību kopumu, kas sniegs paliekošu ieguldījumu kultūras mantojuma un mākslas pieminekļa saglabāšanā nākamajām paaudzēm.

Neskatoties uz to, ka projektā paredzētās aktivitātes ir pabeigtas, darbi tiek turpināti. Lai ērģeles varētu izmantot, ir nepieciešams paveikt vēl virkni darbu, jo ērģeļu restaurācija ir mākslas darbs, kuru bez pētniecības darba nav iespējams nedz novērtēt, nedz noteikt to apjomu. Tāpēc darbi tiek turpināti un, iespējams, pēc Lieldienām būs aicinājums uz svinīgo svēto misi, kuru ieskandinās restaurētās ērģeles.

Projekts “Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā ērģeļu restaurācija”(Nr. 16-01-AL34-A019.2201-000020) tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014. – 2020.gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.

Projekta vadītāja

Ilona Mekša

 

coloring.cool