LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Intermittent clouds
26°C
 
A A A

Atklāj man Āfriku

Laikā no 2015. g. februāra līdz maijam divi ceļotāji no Latvijas – Andžs Ūbelis un Mārtiņš Sils ar saviem motocikliem devas ekspedīcijā 2 Wheels 2 Capes no Keiptaunas Āfrikā, līdz Eiropas tālākajam ziemeļu punktam – Nordkapam. Pa Āfrikas kontinentu Mārtiņš un Andžs uz motocikliem kopā nobrauca 13 500 kilometru – tas ir kā 60 reizes no Rīgas līdz Daugavpilij un atpakaļ un šķērsoja 13 valstu teritorijas.

Gatavojoties ekspedīcijai, ceļotāji kopā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un Latvijas skolu jauniešiem īstenoja konkursu „Atklāj man Āfriku”, kura ietvaros skolēni piedalījās ar savām idejām ekspedīcijas tapšanā. Skolēni izdomāja un deva uzdevumus ekspedīcijas dalībniekiem – kur doties, ko piedzīvot un ko uzzināt Āfrikā. Tādējādi ekspedīcija kļuva par „ceļojumu ar tālvadību”, un ceļotāji centās nepievilt Latvijas skolēnus.

No Ludzas novada konkursā piedalījās Pildas pamatskolas un Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolēni, un cik liels bija prieks, ka arī mūsu skolēnu ieteiktās vietas ceļotāji apmeklēja un uzdevumus izpildīja .

Par ceļojuma gaitu, redzēto un paveikto, ceļotāji „atskaitījās” jau ekspedīcijas laikā – atstāja fotogrāfijas un aprakstīja iespaidus savā blogā http://www.twowheels.lv/blog.html. Lūk, daži ieraksti!

„Kāpiens svētajā kalnā – nekropolē Sudānā pie Karimas bija gan Pildas, gan Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas skolēnu uzdevums. Tika prasīts, ko no turienes var redzēt? Tad nu Mārtiņš ilgi lūkojās… un var redzēt mūžam zaļo Nīlas ieleju un bezgalīgus tuksnešus, kā arī pa kādai senai piramīdai. Kalns paceļas iespaidīgi virs līdzenumiem. Skats tiešām aizrauj!”

„Pildas skolēni mums ieteica meklēt senās piramīdas pie Karimas Sudānā, savukārt Ludzas skolēni novēlēja vērot saullēktu no Meroe piramīdām. Uz Meroe mūs sūtīja arī Daugavpils un Valmieras skolēni. Mūsu izvēle bija Karimas piramīdas. Sākām tās lūkot ar pirmajiem gaiļiem. Jaukā lieta ar piramīdām Sudānā – ne tūristu burzmas, ne ieejas biļešu, ne suvenīru tirgoņu… perfekta vientulība ar tuksnesi un vēsturi.”

„Valmieras, Pildas, Špoģu skolēni sūtīja mūs izpētīt vienu no slavenākajām Etiopijas svētvietām – Lalibeli. 9 gadu simtus atpakaļ Etiopijas karalim bijis sapnis, ka viņam jāuzbūvē šeit otra Jeruzāleme. Tad nu tapušas šīs minolīta klintī kaltās baznīcas. Slavenākā no tām krusta formā izkaltā Georga baznīca.”

„Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolēni lika mums rāpties Kairas tornī. Kad tikām tur augšā, trāpījām uz burvīgu saulrietu un, protams, 360 grādu skatu uz 8 miljonu pilsētu. Paldies Ludzas jauniešiem – tā bija ļoti laba ideja!”

“Ludzas un Pildas jaunieši taujāja pēc Labās cerības raga Dienvidāfrikā un gribēja zināt, kādēļ tā ir mītiem apvīta vieta? Sapratām, ka mīti tur pamatā saistīt ar pirmatklājēju jūras navigācijas stāstiem, kad, mēģinot apbraukt Āfriku, ir bijis daudz pārdzīvojumu un piedzīvojumu. Vienmēr ir bijusi cerība, ka tas nākamais zemes rags, ko apbrauks, būs tas īstais… Bet mēs uz ragu devāmies ar cerībām, ka tūlīt, tūlīt mūsu moči tiks izcelti no kuģa un mēs dosimies ceļā. Tā gan palika tikai cerība, un močus ieraudzījām tikai pāris dienas vēlāk.”

22. septembrī abi motociklisti apciemoja arī abas mūsu novada skolas un tikās ar skolēniem, rādīja fotogrāfijas un stāstīja savus iespaidus par Āfrikā piedzīvoto. Bērni varēja arī tuvāk apskatīt un „aptaustīt” motociklus, uzdot jautājumus ceļotājiem.

Gaidīsim nākamo konkursu un tagad sūtīsim brašos pasaules apceļotājus uz Dienvidameriku!

Inese Romanova,

Pildas pamatskolas ģeogrāfijas skolotāja

 
coloring.cool