LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Mostly cloudy
25°C
 
A A A

Aicinām uz kopīgu Meteņu svinēšanu!

metSaules kalendārā Meteņi iekrīt 6. un 7. februārī. Isnaudas folkloras kopa nolēmusi šogad sākt iedzīvināt Saules godu svinēšanu enerģētiski spēcīgajās dienās. Pateicamies par to, ka mūsu ierosmi atbalstīja Ludzas Novadpētniecības muzejs, un mēs varam aicināt visus, kas vēlas izmantot šo laika lūku enerģiju savas dvēseles dzīves pilnveidošanai, uz kopīgu Meteņu svinēšanu!

Lūdzu, ieplānojiet 6. februāra – piektdienas – vakaru, lai kopā ar ģimeni varētu izvizināties „grīžavneicūs”, paēst garšīgo krāsnī gatavoto saimnieces miežu putru, izdejoties tālāku ciemiņu – Salnavas kapelas „Sābri” – lustīgo ermoņiku pavadījumā! Varat pārģērbties arī čigānos – pašiem būs brīvāk un jautrāk ap sirdi! Gaidām pulksten 19.00 Ludzas Novadpētniecības muzejā!

Isnaudas folkloras kopa

 

Mēs esam Saules tauta, un mūsu spēks ir dzīvošanā saskaņā ar Saules ritu. Tad esam priekā, mīlestībā, kustībā un veselībā. Baltu Saules kalendārs ir radīts, lai steidzīgajā dzīves ritmā ielaistu Laika Spēku savai garīgajai pilnveidei. Meditācija un apcere ir dvēseles baudas, kurām jāiedala Laiks Laikā.
Mēs esam garīgas būtnes, kas ir izvēlējušās iegūt materiālu, cilvēcisku pieredzi. Ikvienai dvēselei ir savas īstās mājas kosmosā. Lai cilvēks varētu uzturēt saikni ar Mājām, smeļoties spēku dzīvei uz Zemes, ir radīti kalendāri. Tie vēsta par laika lūkām – laika sprīžiem vienas vai vairāku dienu garumā, kad enerģijas blīvums ir augstāks nekā ikdienā. Tad ceļot laikā un telpā ir iespējams daudz vieglāk. Saskaņojoties ar Mājām, kļūstam spēkpilni un laimīgi. Kad mūsu dvēseles gavilē, varam veikt neiespējamo – izdziedināt neizdziedināmos, atrisināt neatrisināmo un atvērt neatveramo. Informācija par laika lūkām, kas atbilst latviešu tautai, atrodama Saules kalendārā.
Saules ratu veido stateniskais un slīpais krusts. Četri statenisko krustu veidojošie godi dod stabilitāti. Ja godājam Sauli ziemas, pavasara, vasaras un rudens saulgriežos, būt līdzsvarā ir daudz vieglāk. Ir mazāk šaubu, pieņemot būtiskus lēmumus, tie ir saskaņā ar dvēseli.
Vasara ir cilvēka ķermeņa laiks, zelta enerģijas laiks. Ziema – sudraba jeb garīgās enerģijas laiks. Saslēgums ziemas saulgrieži – vasaras saulgrieži veido kanālu, kas caur cilvēku savieno Debesis ar Zemi. Lielā diena un Mazā diena( Miķeļi) domāta enerģijas pārslēgšanai. Ja pavasara saulgriežos protam enerģiju pārslēgt no prāta uz ķermeni un rudens saulgriežos no ķermeņa uz prātu, dzīvojam harmoniski. Ja neizmantojam laika lūkas, ceļš uz enerģijas pārslēgšanos ir garš un ar cilvēku viegli manipulēt.
Slīpais jeb zelta krusts Saules kalendārā iezīmē atbalsta punktus saulgriežiem, šajās dienās daudzina Dievu kā pamatu pamatu visās Tā izpausmēs. Meteņi, Ūsiņi, Māras un Mārtiņi iekustina darbību, veido ritmu, iegriež gada riteni, iezīmē cilvēka un Dieva savstarpējo līdzdarbošanos pasaulē.
Ikvienā laika lūkā ir spēks, ko zinošie, radošie, varošie, darošie var likt lietā, lai uzlabotu savu dzīvi. Katrs Saules gods satur tradīciju kopu atbilstoši darītāju apziņas līmenim. Dzīvojot 21. gadsimtā, atkal sākam aptvert nodoma spēku. Tas jāpielieto atbildīgi, ņemot vērā Dieva likumus. Kā sauksi, tā atsauksies. Ko sēsi, to pļausi.
Dievs dod cilvēkiem Laikā un vietā atbilstošas zināšanas darīšanai. Ja zināšanas liekam lietā, tad kļūstam par savas dzīves radītājiem. Izmantot laika lūkas, ievērot tradīcijas – tas nozīmē uzņemties atbildību par savu dzīvi un tās kvalitāti!
Saules gada svinību pamatā ir sena saikne starp cilvēku un Sauli. Cilvēka mūžs – piedzimšana, nomiršana, atkal nākšana pasaulē – senču dzīvesziņā tiek salīdzināta ar Saules gaismas augšanu un dilšanu, ar Saules nebeidzamo ritējumu gadskārtā. Visas lietas un notikumi atkal un atkal atgriežas. Saulgrieži vienmēr ir vienos un tajos pašos laikos. Tie ir cikliski laika punkti, kas mūs disciplinē un harmonizē.
Godinot Sauli, dzīvojot Saules ritmā, mēs varam garīgi atjaunoties un izlīgt ar Laiku, lai rastu sevī mieru un visa pieņemšanu – šeit un tagad. Senču atstātais dižais mantojums – mūsu tautas dziesmas, ticējumi, paražas, – dod mums iespēju atgriezties pie dievišķā līdzsvara. Dažādas izdarības un rituāli tiek veikti ar nodomu atvairīt ļaunumu, veicināt auglību, paust pateicību Dievam par iegūto un sasniegto, nodrošināt lielāko labumu un veiksmi arī turpmākam laikam. Tas ir ceļš uz harmoniju ar Dabu, Visumu un cilvēci kopumā.
Pēc Saules kalendāra gads (360 dienas + 5 dienas, kas sadalās starp Ziemassvētkiem un Jāņiem) ir sadalīts 4 gadalaikos pa 90 dienām katrā. Svinamie laiki ievada gadalaikus, katrs gadalaiks sākas ar savu svinamo dienu, bet saulgrieži un saulstāvji ir gadalaika vidū. Pavasari ievada Metenis – gadalaika vidū (pēc 45 dienām) Lielā diena; vasaru ievada Ūsiņš – gadalaika vidū Jāņi; rudeni ievada Jumis – gadalaika vidū Miķeļi (Apjumības); ziemu ievada Mārtiņi – gadalaika vidū Ziemassvētki. Saules gada dienu skaitīšana sākas pēc Ziemassvētkiem ar 25. decembri – tā ir pirmā jaunā Saules gada diena.
Meteņu laikā Laima met dāvanas – atverot laika lūku metu mešanai (pamatu likšanai jaunam audeklam). Labākais laiks metu veidošanai ir tad, kad dabā ūdens ir četros veidos (ledus, tekošs ūdens, sniegs, migla) un jauns Mēness. Meteņu laikā ir vieglāk mainīt dzīves virzienu, vairot prieku un mīlestību. Gaisma neapturami aug! Kaut zemi vēl klāj ledus un sniegs, gaisā jau jaušama atnākošā pavasara elpa, tāpēc šie ir līksmes un prieka pilni svētki. Saules gaisma ir mīlestības dāvana vistīrākajā tās veidā.
Meteņu laikā un Ziemassvētkos, tāpat arī pirmajā Saules un pirmajā Mēness dienā, ir vērts atrast laiku, lai mierā un klusumā, harmonijā ar sevi rakstītu plānu turpmākajam gadam vai mēnesim. Ziemassvētku plānu raksta gadam un akcentu liek uz garīgajām lietām. Vasaras saulgriežos arī apdomājam savu nākamo gadu, bet tad uzsvaru liekam uz ķermeniskajām, materiālajām lietām un savas lūgšanas uzticam augiem nevis papīram. Rakstot ir svarīgi sajust sevi baltā gaismā, pilnā ar mīlestību, prieku un pateicību. Atslēga uz gaismas būtņu labvēlību ir pateicība. Lai varētu ko jaunu iegūt, ir svarīgi pieņemt un pateikties par to, kas jau ir.
Meteņu laika plāns ir apzināta metu mešana, lai augustā – Māras dienā, varam saņemt ražu, izvērtēt to un sagatavoties jaunam ciklam. Lai varētu aizpildīt metus ar drosmīgiem, radošiem pavedieniem, piepildīt savu laiku ar saturīgiem darbiem, dilstoša Mēness laikā pēc Meteņiem ir jāatvadās no liekās miesas un netikumiem – jāievēro fiziskais un garīgais gavēnis! Lieliski atdot visu veidu parādus. Atteikšanās no netikumiem un visa liekā vairo psihiskās enerģijas krājumus, kas palīdzēs savu plānu īstenošanā.
Meteņos tiek plānots nākamais saimnieciskais gads un nostiprinātas ciešas saiknes ar savu dzimtu un tautu, to visu redzam Meteņdienas jēgpilnajās izdarībās. Meteņos brauc ciemos pie brāļiem un māsām; vizinās ar ragavām, lai būtu auglība; iet čigānos, lai piesauktu svētību un vairotu pārticību.

coloring.cool