LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Intermittent clouds
31°C
 
A A A

Aicinām uz fotomākslinieka Igora Pliča jubilejas personālizstādi!

16. janvārī plkst. 15:00 Ludzas Novadpētniecības muzejs aicina uz pazīstamā fotogrāfa un Latgales fotogrāfu biedrības radītāja Igora Pliča personālizstādi.

I_PlichsIzstādē būs skatāmi dažādi fotogrāfiju žanri – gan ainavas, gan portreti, gan arī autora jaunums – grafika. Par jauno fotogrāfijas žanru fotogrāfs Igors Pličs saka, ka atļāvies uzdrīkstēties un labprāt dzirdētu izstādes apmeklētāju atsauksmes par viņa radītajām grafikas bildēm.

Daudziem ludzāniešiem Igors Pličs ir pazīstams. Viņš kādreiz ir dzīvojis un strādājis mūsu pilsētā par fotogrāfu sadzīves pakalpojumu kombinātā. Vēlāk pārcēlies uz Preiļiem. Lai gan viņš ir dzimis Rīgā, tomēr savus dzīves ceļus saistījis ar Latgali – Igors Pličs jau 45 gadus ir diplomēts fotogrāfs un dažādās izstādēs piedalās kopš 1976.gada. Viņš ir Latgales fotogrāfu biedrības dibinātājs, jo “nepieciešams, no vienas puses – nodot savu pieredzi jaunajiem, bet no citas – paziņot vietējiem fotogrāfiem par sevi un savu novadu, lai veiktu sitienu pa stereotipu par Latgali kā Latvijas pažobeli”.

Foto: Fotomākslinieks Igors Pličs Ludzas Novadpētniecības muzejā 2014. gada 14. novembrī J. Gleizda fotoizstādes atklāšanas laikā.

Latgale albDomāju, ka daudziem ir gadījies pabūt Preiļos viesu namā “Pie Pliča”, kur fotomākslinieks ir izveidojis arī nelielu muzeju. 1999. gadā viņš iegādājās vecu ēku Preiļos, kas bija uzcelta XIX gadsimta sākumā un piederēja grāfu Borhu ģimenei. No 1859. līdz 1993. gadam bijušajā grāfu mājā bija slimnīca, noteikti jāmin, ka šajā slimnīcā vairāk nekā 40 gadus nostrādāja mūsu pilsētas ilgdzīvotāja Nadežda Palevska. No 1993. līdz 1999. gadam māja bija tukša un izskatījās, pēc mākslinieka Igora teiktā, kā Hirosima pēc atombumbas sprādziena. Igors restaurēja sagrauto ēku un pārvērta to par viesu māju ar vēsturisku pieskaņu, radot savu muzeju ar seniem latgaliešu sadzīves priekšmetiem, grāmatām, protams, fotogrāfijām utt. Šajā muzejā viņš pats vada ekskursijas, ņemot vērā ciemiņu interesi un gaumi.

Droši vien daudzi ir turējuši rokās lepnu izdevumu – fotoalbūmu “Latgale fotogrāfijās”, kurš ir izdots 2013. gadā. Izdevuma mērķis ir bijis atainot visus Latgales novadus, parādīt dabas pievilcību, tradīcijas un mentalitāti. Kā saka pats fotomākslinieks ,“Grāmata ir Latgales mentālā daļa, Latgales seja. Tas ir pierādījums tam, ka Latgales ļaudis ar savām tradīcijām ir stipri.” Protams, ka albumā ir arī Ludzas novada skati. Grāmatu visi interesenti varēs apskatīt izstādes atklāšanā.

Visi mīļi gaidīti uz Igora Pliča jubilejas izstādes atklāšanu! Tiekamies muzejā!

Milāna Bule,

Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore

coloring.cool