LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 21. jūnijs
Monvīds, Egita, Emīls
Ludza
Sunny
25°C
 
A A A

8. decembrī Ludzā – deju izrāde „Zalkša līgava”

8. decembrī plkst. 16:00 Ludzas Tautas namā un 15. decembrī plkst. 15:00 Krāslavas Kultūras namā būs redzama deju izrāde „Zalkša līgava”. Deju izrādes autoru – Daces Micānes Zālītes, Jāņa Purviņa, Dāvja Stalta un Ievas Tālbergas – kopdarbu izdejos Tautas deju ansamblis „Līgo”.

2011 12 04_JanisT_0116 (2)

Jāņa Purviņa vadītais TDA „Līgo” izrādē „Zalkša līgava” izdejo precību rituālu „Kāzu godu solis”.

Foto – Jānis Tiļčiks

Šis ir laiks, kad cilvēki vairs nemeklē jaunas vētrības, pēc kurām tiekties. Rodas nojausma, ka spēks ir jāmeklē mūsu senču pūrā – tautasdziesmās, pasakās un senajās tradīcijās. Tādēļ horeogrāfs Jānis Purviņš ir izcēlis no tautas pasaku par Zalkša līgavu, un ar vairāku cilvēku – režisores Daces Micānes Zālītes, mūzikas autoru Dāvja Stalta un Ievas Tālbergas, tērpu mākslinieces Sandras Strēles – palīdzību ir radusies deju izrāde „Zalkša līgava”. Dejo TDA „Līgo”.

„Stāsts ir par jaunas ģimenes veidošanos, bērniem, kas dzimst mīlestībā, un izšķiršanos, meklējot savu piederību. Zalktim un viņa līgavai ir dažāda izcelsme un atšķirīgas pasaules – jūra un zeme,” skaidro izrādes libreta autore un režisore Dace Micāne Zālīte.

Režisore, stāstot par izrādi, atzīmē, ka izrādes dzīvais nervs ir vēstījums, ka nepieņemama un sveša pasaule, kuru simbolizē Zalktis, Zemes meitai, iepazīstot un iemīlot jauno vīru, nesaderību pārvērš saderībā. Dievišķais Zalktis savienībā ar Zemes meitu, divu pasauļu satikšanās – gars un matērija, viens caur otru pastāvoši – tā ir ģimene, to vēsta latviešu pasakā ievītā senču gudrība.

Deju izrādes idejas un horeogrāfiju autors, un TDA „Līgo” mākslinieciskais vadītājs Jānis Purviņš atzīst, ka izrāde latviešu skatuves dejas cienītājiem ir kas jauns. „Izrādes tapšanā ir piedalījušies fantastiski cilvēki, katrs ar savu pieredzi un redzējumu uz mūsdienās mums visiem tik svarīgām lietām un simboliem kā latvietība, dzimtene, mājas, ģimene.”

„Zalkša līgavas” pirmizrāde notika 2011. gada 5. decembrī Latviešu Biedrības namā, vēlāk arī koncerti Liepājā, Saldū un Mazirbē, taču šoreiz izrādes autors „Zalkša līgavu” vēlas aizvest uz attālākām Latvijas pilsētām, kā piemēram, Ludza, Krāslava un Bārta. Tādejādi dodot iespēju redzēt deju izrādi arī tiem, kuriem nav iespējas doties uz Rīgu.

Aicinām otrajā adventes svētdienā, 8. decembrī plkst. 16:00 būt kopā ar TDA “Līgo” dejotājiem! Ieeja 2 – 3 Ls.

Informācija par koncertiem – www.ligo.lv

Marta Vaivode

coloring.cool