LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Pirmdiena, 2021. gada 17. maijs
Umberts, Herberts, Dailis
Ludza
Cloudy
21°C
 
A A A

Isnaudas “Pērle” iziet pasaulē

DSC01146Ludzānieši jau vairākkārt ir redzējuši uzstājamies Isnaudas deju kopu ,, Pērle”. Šis kolektīvs ir īpašs, jo tērpos, kādus aristokrātu galmos valkāja 18. -19. gadsimtu mijā, demonstrē senās dejas. Dāmu greznās kleitas, krāšņās cepures, vīru frakas, skaistie aksesuāri ir Rutas Zviedres roku darbs. Viss sākās ar uzstāšanos tautas deju kolektīva jubilejā, kad četri pāri pirmoreiz rādīja dažas senās dejas. Vēlāk papildinājās tērpu kolekcija, repertuārs, un Jānis Sviklāns kļuva arī par jaunā kolektīva ,, Pērle” vadītāju. ,,Pērlē” dejo TD kolektīva Isnauda dalībnieki, bet tas ir pavisam cits stils un tie ir divi atšķirīgi kolektīvi.
Nu jau ,, Pērle” ir pamanīta arī citur. Pavasarī tika saņemts Rundāles novada kultūras dzīves organizatores Lilitas Lauskinieces uzaicinājums jūlija vidū piedalīties Rundāles novada svētkos. Un tā 13. jūnijā krāšņajā pils dārzā Isnaudas kolektīvs varēja parādīt savus tērpus un uzstāšanos plašai publikai. ,, Pērle” uzstājās lielkoncerta I daļā. Pirms viņiem spēlēja Ķeltu arfu orķestris no Itālijas, Jeļenas Forstes tērpu teātris ,, Galms”. Nākamajās lielkoncerta daļās bez vietējiem amatierkolektīviem piedalījās visi no Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas. Gājienā un koncerta laikā mūsu dāmām tika pievērsta īpaša uzmanība, jo šie tērpi te brīnišķīgi iederējās. Kā atzina to autore Ruta, tā ir vienreizēja izdevība —iejusties vidē un laikmetā, kurā šīs drēbes valkāja. Par mūsējiem ieinteresējās laikraksts,, Bauskas Dzīve”, daudzi gribēja ar krāšņajām dāmām fotografēties. Pats festivāls pārsteidza ar savu vērienīgumu. Koncertu svētku noslēgumā veidoja 46 priekšnesumi. Vēlāk varēja noskatīties koncertu RAXTU RAXTI, līdz rīta ausmai dejot zaļumballē, redzēt vērienīgu salūtu. Kā stāstīja pasākuma režisore, novada svētku dienā Rundālē ierodoties līdz pat 5000 apmeklētāju. Šā gada festivālam tika tērēti lieli līdzekļi , jo tas bija arī starptautiska sadarbības projekta noslēguma pasākums. Kaut gan pastāv stereotips par zemgaliešu noslēgtību un atturību, isnaudiešus ļoti viesmīlīgi uzņēma vietējais amatierteātris. Ludzas pilsētas svētku dienās augustā viņi ieradīsies atbildes vizītē un parādīs divus savus iestudējumus.
Savukārt ,, Pērle” 18. jūlijā ar gandrīz pusstundu garu programmu iepriecinās baltkrievus un viņu viesus festivālā sadraudzības pilsētā Glubokojē.

Vanda Žulina

coloring.cool