LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Ceturtdiena, 2021. gada 24. jūnijs
Jānis
Ludza
Mostly cloudy
27°C
 
A A A

22. martā – Saules godināšanas svētki

Lieldienas_Isnauda____2Ik gadus ļaudis izdzīvo gadskārtas mistēriju, kuras rituāli sasien pagātni ar tagadni un dod milzīgu enerģijas plūsmu nākotnei. Rituālam piemīt neiedomājams spēks, kas sinhronizē tautas vibrācijas ar Dieva laisto pasauli. Senā gadskārta, kurā viss ir saskaņots ar Saules ritu, ir tradīcija, ko mūsu tauta ir saglabājusi no aizlaikiem. Un tā nebūt nav tikai pagātne, vēsture. Izprotot Saules kalendāra jēgpilno un sakrālo nozīmi, tauta var gadu tūkstošiem senās tradīcijas un rituālus uzturēt dzīvus arī šodien.

Latviešiem, tāpat kā citām Saules tautām, ir svarīgi ievērot savus gada aktīvo dienu rituālus – dziesmas, dejas, dievestību godināšanas, – jo tie attiecīgajā gadalaika brīdī saslēdz cilvēka enerģijas ar Zemes, Saules un Visuma enerģijām. Vecās enerģijas tiek nodotas pārstrādei, saņemot jaunas nākamajam dzīves posmam, nākamajam gada ciklam.

Kad saule ir tik augstu pakāpusies Debesu kalnā, un dienas garums ir tik liels, ka sāk pārspēt nakti, tad svin Lieldienu – pavasara saulgriežus. Ārējā gaisma sāk pārspēt iekšējo gaismu. Šajā laikā svarīgi ir svētīt rītausmu un Saullēktu – apzināties darāmos darbus un plaukstās ielaist rīta gaismu, nesteidzoties iedalīt laiku sev, savai dvēselei. Rīta enerģija ir ļoti stipra. Saullēktu sagaidot guļus, spēcīgā enerģija cilvēku spiež pie zemes – gada garumā tas izpaužas kā uzkrāts nespēks. Ja atrodamies vertikāli, esam kalns starp debesīm un zemi, kuru caurstrāvo un uzlādē jaudīgā Saules enerģija. Jo īpaši svarīgi celties pirms Saulītes latviešu tradīcijā ir Lielajā dienā, jo tad lācis savu miegu atdod gulētājam. Agrajās rīta stundās darītais ir ar tālejošu spēku. Kā šajā rītā dzīvosim, tā visu gadu turpināsim.

Lieldienas_Isnauda____8Pavasara saulgrieži ir īpašs brīdis Saules ritējumā – Saule lec teiksmainajā Austras kokā, kas simbolizē tiekšanos uz augšējo jeb Dieva pasauli. Zeme mostas. Kokiem rit sulas, mežā rosās dzīvā radība, putni vij ligzdas un piepilda gaisu ar savām dziesmām. Visa daba līksmi atmostas jaunam dzīvības ciklam.

Lielās dienas atribūtiem ir kopīga iezīme – apļa forma, Saules forma. Tradicionālā olu ripināšana un čaumalu pārsišana attēlo atbrīvošanos no ieslodzījuma, piedzimšanu. Krāsainās, stiprās olu čaumaliņas izmantojamas kā aizsardzības līdzeklis. Tās var nēsāt kabatā vai somā, nobērt sētmalē vai ielikt mašīnā. Kādu vēstījumu liksim, kādā nodomā to darīsim, tādu rezultātu saņemsim.

Lieldienu dainas runā par zelta, sudraba un baltām olām. Šīs krāsas simbolizē Dieva, Māras un Laimas enerģijas. Ir ļoti svarīgi, lai mēs izmantojam Lieldienu rituālus, lai pārslēgtos no sudraba enerģijas, kas valdīja kopš Veļu laika, uz zelta enerģiju – uz gatavošanos vasaras sezonas darbiem – sēšanu, kopšanu, pļaušanu. Uz darbošanos kopā ar Dievu savas materiālās labklājības uzlabošanai.

Pavasara saulgriežos jeb Lielajā dienā, kad daudzinām Saulīti, tiek svinētas arī krustabas Dievam, kurš ir dzimis Ziemassvētkos. Cilvēks, kas piedzimis Meteņos, jau ir apjautis Dieva esamību un, iespējams, arī savu misiju Visuma telpā. Un šī misija ir uzturēt harmoniju pasaulē, saskaņu starp cilvēku un Dievu, starp cilvēku un Dabu, saskaņu ar līdzcilvēkiem un pašam ar sevi. Lieldienu jaukākā izprieca ir šūpošanās, kas simbolizē teiksmās minēto šūpuļa kāršanu Dievam. Šūpošanās kustību cilvēki nav izgudrojuši savā prātā, bet gan noskatījušies dabā. Labība, vējā šūpojoties, lēnām nobriest. Lieldienas rītā Saule dejo un šūpojas! Atdarinot šo kustību, ļaudis ticēja, ka vairo auglības spēku.

Saules svetkiGaisma un tumsa ir nonākusi līdzsvarā, tas ir savā ziņā apstāšanās brīdis, kas jāpārvar. Tāpēc šūpošanās palīdz dabai iekustināt dzīvības spēku. Jo augstāk šūposies, jo ražīgāks būs jaunais darba cēliens. Šūpojoties mēs ļaujamies vējam. Un vējš attīra prātu. Palūgsim vējam, lai tas izpūš visu lieko un atbrīvo vietu radošajām domām, jaunām idejām un risinājumiem! Palīdzēsim Saulītei, uzšūposim kalnā!

Pavasara saulgrieži astronomiski ir 20.–22. martā. Tās arī ir tās enerģētiski spēcīgās dienas, kad, veicot atbilstošus rituālus, varam smelties spēku nākamajam darba cēlienam. Tā kā pašlaik kristiešiem ir gavēnis, mēs to ņemam vērā, tāpēc nekādu lielo trādirīdi nerīkosim. Tas būs vairāk meditatīvs, iedvesmas pasākums.

Aicinām visus, kas vēlas kopā ar mums apjaust Saules svarīgo lomu cilvēka dzīvē, darbā, dziesmā, rotaļā,- uz Ludzas Novadpētniecības muzeju svētdien 22. martā pulksten 14:00. Floriste Valentīna Svarinska radošajā darbnīcā pamācīs, kā izgatavot žagaru ligzdiņas Lieldienu galda dekorējumam un krāsainas aprocītes bērniem Lieldienu svinībām. Izmēģināsim kādu neierastu olu krāsošanas veidu, patrenēsimies „olu” ripināšanā. Pagaršosim Valentīnas gatavotās tējas un saimnieces garšīgo miežu putru. Čaklie pirtī gājēji varēs iegādāties Valentīnas sietās pirts slotiņas, bet saimniecēm būs iespēja papildināt garšvielu krājumus.

Tā kā Lieldienas tautas tradīcijā ir īpašas ar to, ka aicina cilvēkus uz tikšanos, savstarpēju iepriecināšanu, arī sava ziemas laika rokdarbu izrādīšanu, – lūdzu velciet mugurā savu roku darinājumus vai atnesiet un izrādiet, kādas skaistas lietas esat garajos ziemas vakaros izgatavojuši! Tas rosinās un iedvesmos citus!

Celsimies kopā ar Sauli! Audzēsim sevī Sauli! Uz tikšanos Saules godināšanas svētkos!

                                                                                     Isnaudas folkloras kopa

coloring.cool