LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Sestdiena, 2021. gada 12. jūnijs
Nora, Lenora, Ija
Ludza
Thunderstorms
15°C
 
A A A

Brauciens uz Franciju izdevies!

Novembra sākumā projekta Erasmus+ “Digitālā un mediju kompetence ilgtspējīgai mūžizglītībai” (Nr.2017-1-LV01KA219-035418_1) ietvaros notika kārtējā sadarbības partneru tikšanās – šoreiz Francijā, Saint-Clément-de-Rievière skolā. Mūsu skolu pārstāvēja 12.A klases audzēknes Madara Kozlova un Agnese Kalvīte, kā arī projekta koordinatore Inese Vorza un skolas direktore Dzidra Dukšta.

Francija mūs sagaidīja ar siltu laiku, ziedošām puķēm, zaļiem lapu kokiem, kas viesošanās nedēļas laikā ieguva krāsu spilgtumu. Saulainās dienas mijās ar pamatīgu lietu, kas dažbrīd nesa arī lielus krusas graudus. Katra delegācija bija sagatavojusi trīs mājas darbus –  raksturoja izglītības sistēmu savā valstī, jauniešu vaļaspriekus, kādu tradicionālu recepti. Prezentācijas bija rūpīgi izstrādātas, interesantas. Varēja labi redzēt kopīgās iezīmes un atšķirīgo.

Jaunapgūstamā medijpratība bija pocketfilmu veidošana. Šo darbu koordinēja franču skolotāji un filmu veidošanas speciālisti no Monpeljē jauniešu filmu studijas. Kopā ar projekta skolēniem darbnīcās piedalījās brīvprātīgas meitenes no Vācijas un Spānijas.

Francijā liela uzmanība tiek pievērsta atkarības profilaksei pusaudžu un jauniešu vecumposmā. Projekta dalībnieki apmeklēja divus šādus centrus, skolēniem tika organizēta arī interesanta nodarbība. Ļoti iespaidīgs bija Klamauses alas apmeklējums. Stalaktīti, stalagmīti, daudzveidīgie kristālhidrāti atstāja fantastiskus iespaidus, radīja lielu emocionālu saviļņojumu. Francijas vēstures elpu izbaudījām, apmeklējot Saint-Guilhem le Desert klosteri. Kopā ar Rumānijas, Francijas, Turcijas, Bulgārijas un Itālijas kolēģiem piedalījāmies izglābšanas spēlē. Istaba, kurā bija paslēptas izglābšanās zīmes, bija veidotā kā līķu, cilvēka orgānu uzglabāšanas telpa.

Projekta partnerus viesmīlīgi uzņēma Saint Clément de Rievière mēra un Saint-Mathieu de Tréviers komūnas vadība, pastāstīja par cilvēku dzīvi un ekonomikas attīstību šai reģionā. Pārsteidza lielais jauniešu skaits: uz ielas, transporta līdzekļos – visur. Izrādās, ka valdības politika un atbalsts  ģimenēm ar bērniem (normāli – 3 vai 4 bērni ģimenē) ir nesis augļus, kas redzams dzīvē, ne tikai dzimstības statistikā. Pilsēta Monpeljē atrodas 10 km attālumā no Vidusjūras, te daudz ieceļotāju: pilsētā, kafejnīcās, skolā – visur redzējām multinacionālu sabiedrību. Darbojoties projektā, varējām salīdzināt un pārliecināties, ka viesu uzņemšanas kultūra mūsu valstī ir daudz augstākā līmenī. Ļoti priecēja mūsu skolēnu prasme komunicēt, angļu valodas zināšanas.

Šis Erasmus+ projekts ir saistīts ar multimedijiem un medijpratību, tāpēc pirms brauciena nācās veidot divus video – par mūsu izglītības sistēmu un jauniešu vaļaspriekiem. Savukārt apmaiņas nedēļā veidojām īsfilmas par tēmu “It’s going to change”, kur daudzi jaunieši pievērsa uzmanību ilgtspējības mērķu sasniegšanas nepieciešamībai. Unikāla iespēja bija sadarboties ar jauniešiem no dažādām valstīm – Bulgārijas, Rumānijas, Itālijas un Francijas. Visu nedēļu valdīja draudzīga, silta atmosfēra un radoša darba vide.

Agneses iespaidi: “Ģimene, kurā dzīvoju, bija rūpīgi gatavojusies manai uzņemšana. Jutos gaidīta. Kaut arī bija valodas barjera (viņiem ir vājākas angļu valodas zināšanas), lieliski sapratāmies! Žēl, ka laiks paskrēja tik ātri! Mājup devos ar jaunu pieredzi, pozitīviem iespaidiem. Brauciens bija izdevies!”

Madara: “Manuprāt, šīs brauciens bija izdevies, jo mēs ieguvām daudz lietderīgas informācijas, dibinājām kontaktus, labi pavadījām laiku un pat atklājam kaut ko jaunu par sevi pašu. Man ļoti svarīgi bija salīdzināt mūsu valsti un mūs pašus ar citām ES valstīm. Rezultāti mani priecēja. Ģimene ļoti gādīgi izturējās pret mani, arī skolēni un skolotāji bija atsaucīgi. Biju sajūsmā par pilsētu Monpeljē, par ciematiņiem un skolu. Paldies par iespēju piedalīties tik piedzīvojumiem pilnā un neaizmirstamā braucienā!”

Dzidra Dukšta, LPĢ direktore

coloring.cool