LV RU EN

Ludza - senākā Latvijas pilsēta
Sestdiena, 2021. gada 19. jūnijs
Nils, Viktors
Ludza
Sunny
18°C
 
A A A

Ludzas pilsētas ģimnāzija turpina starptautiskā projekta īstenošanu

Ludzas pilsētas ģimnāzija aktīvi izmanto iespēju iegūt jaunu pieredzi un dalīties ar savu pedagogu zināšanām ar citām izglītības iestādēm Eiropas Savienībā. Erasmus+ programmas projekta “Digital and media literacy for sustainable life learning”, jeb “Digitālā un mediju pratība ilgtspējīgai mūžizglītībai” (Nr. 2017-1-LV01-KA219-035418_1) ietvaros trīs Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolotājas – Inese Vorza, Renāte Balode un Anastasija Jermaļonoka – no 11. marta līdz 15. martam atradās Itālijā, bet konkrētāk – Sicīlijas salā, Katānijas pilsētā.  Tā ir viena no ekonomiski aktīvākajām Sicīlijas pilsētām, kurā mūsdienās dzīvo vairāk nekā 300 000 cilvēku.

Mūsu skolotājas apmeklēja institūtu “E.Fermi – F.Eredia”, kurā bija iespēja apgūt jaunus digitālos rīkus MOOCs virtuāla laboratorijā (Massive Open Online Courses – apmācības kurss ar interaktīvu pieeju un tehnoloģiju izmantošanu caur atklātu pieeju internetam), ODL un kodēšanu. Kopā ar Francijas, Bulgārijas, Rumānijas un Turcijas skolotājiem Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolotājas fizikas laboratorijā mācījās pielietot mūsdienīgas programmas un pētījuma metodes skolēnu apmācībā. Skolotājas iepazinās ar vidējās izglītības struktūru “E.Fermi – F.Eredia”: jaunieši profesionālo apmācību uzsāk no 14 gadiem un apgūst elektriķu profesiju, lai turpmāk varētu apkalpot vēja ģeneratorus, saules paneļus vai kļūt par automehāniķiem. Meitenes mācās par zobu tehniķiem un optikas speciālistēm.

Vēl tuvojoties Katānijas pilsētai, pirmais, ko redz, tas ir vulkāns Etna. Skolotājas apmeklēja muzeju “Museo delle Genti dell’Etna”, iepazinās ar vulkāna vēsturi. Tālāk ceļš veda augšup uz Etnas vulkānu līdz gandrīz 2000 m v.j.l. Autobuss brauca pa vulkāna nogāzes serpentīnu 140 km un brauciena laikā varēja izbaudīt gan ļoti senu izvirdumu liecības – gan melnajās auglīgajās zemēs iekoptos vīna dārzus, gan citrusu audzes, gan absolūtu mēness ainavu – 2002. gada spēcīgā izvirduma lavas laukus. Naktī bija uzsnidzis sniegs, un tālāk par skatu laukumu grupa netika, bet iespaidus par Etnas spēku un varenību papildināja fotogrāfa D.Lo Scavo nofilmētais izvirdums, fotogrāfijas un emocionālais stāstījums.

Tālāk ceļa serpentīns veda uz Taorminas pilsētu, kura atrodas Jonijas jūras krastā. Mūsu skolotājas apmeklēja Tourminas amfiteātri, kas tika izbūvēts 2. gs. No tā paveras skaists skats uz vairākus simtus metru zemāk esošo “Isola Bella” līci un Etnu tālumā. Skats uz “Isola Bella” (tulkojumā skaistā sala) no kalna augšas ir tik skaists, ka liek šajā vietā iemīlēties.

Pēdējā darba dienā Erasmus+ komanda apmeklēja CNR pētījuma institūtu, kur notika tikšanās ar zinātniekiem. Skolotājus iepazīstināja ar praktikumu “No polimēra sintēzes un raksturošanas līdz 3D printera ierīcēm: jaunu ciparu un skaitļošanas instrumentu ietekme”. Skolotājiem bija iespēja apskatīt laboratorijas, kurās tiek veikta 3D printēšana,  ilustrēta digitālo instrumentu funkcija pētniecībā, ko veic to laboratorijās.

Katānijas Universitātē “Tim Open Joint Lab” iepazīstināja ar digitālo pieredzi cilvēku dzīvē: savās mājās, pilsētās, uzņēmumos. Pateicoties laboratorijas infrastruktūrai, šķiedrām, LTE un 5G tiek nodrošināti arvien progresīvāki savienojumi ar kvalitatīvu un tehnisku kompetenci. Uzņēmums piedāvā viedām mājām interneta produktu līniju. Katānijas iedzīvotājiem ir iespēja pieslēgties e-pārvaldes pakalpojumiem, lai nodrošinātu mūsdienīgu atgriezenisku saikni ar pašvaldības iestādēm, sociālo infrastruktūru. Uzņēmumiem tiek nodrošināti virtuālie pakalpojumi un mākoņdatošana. Ar TIM infrastruktūru un tehnoloģiju palīdzību viedās pilsētas kļūst par realitāti, tiek celta iedzīvotāju dzīves kvalitāte un sniegto pakalpojumu kvalitāte, sākot no satiksmes pārvaldības līdz drošībai, saudzējot pilsētas ekoloģiju.

Par savu iegūto pieredzi skolotājas saka tā: “Esam guvušas idejas sevis pilnveidošanai un gatavas dalīties ar savu pieredzi. Redzējām pilsētu, kurā ar jauno tehnoloģiju palīdzību rūpējas par iedzīvotāju labklājību.” Katānijas iedzīvotāji ar pārsteidzošu nesteidzību risina savas problēmas, bet par mums, ziemeļniekiem, saka tā: “Jūs noskaņojaties uz problēmu radīšanu un risināšanu – pa kuru laiku jūs dzīvojat?”

Rakstu sagatavoja Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolotājas Inese Vorza, Renāte Balode, Anastasija Jermaļonoka

coloring.cool